11. ve 12. Yüzyıllarda İslamiyet ve Türk Kültürü

11. ve 12. Yüzyıllarda İslamiyet ve Türk Kültürü başlığı altında Türk Edebiyatı’nın yeni bir çizgiye kısaca İslamiyet tesirinde gelişen edebiyata geçiş periyodu incelenir. 

Araplar 8.yüzyılda doğuya doğru yürümüşler ve Türklerle kısa bir mücadeleden sonrasında Çinlilerle Talas’ta büyük bir cenk gerçekleştirmişlerdir. Türkler, 8.yüzyılda Araplarla beraber İslamiyet’i tanıma fırsatı bulmuşlardı. İlk başlangıçta Arapların baskısıyla İslamiyet’e yönelen Türkler, ondan sonra kendi inançlarında yer edinen Gök Tanrı, aden ve cihat anlayışıyla İslamiyet içinde ortak noktalar bulup süratli bir Müslümanlaşma süreci içine girmişlerdir. Müslümanlaşma süreci kabileler içinde devam ederken 10.yüzyılda Karahanlılar, İslamiyeti kabul eden ilk Türk devleti olmuşlardır. Karahanlılar’ın hükümdarı Satuk Buğra Han İslamiyeti kabul edip Abdulkerim adını almıştır. Bu süreçten sonrasında İslamiyet’in daha süratli bir halde Türkler içinde kabul gördüğünü söyleyebiliriz.

10.yüzyıldan itibaren Müslüman devletler içinde büyük yer tutan Türk devletleri, fazlaca uzun bir süre İslamiyet’in koruyuculuğunu üstlenmişlerdir. Büyük devletler kuran Müslüman Türkler, İslamiyet’in değişik coğrafyalara yayılmasını da sağlamışlardır.

11. ve 12. Yüzyıllarda İslamiyet ve Türk Kültürü konusunu slayt olarak indirmek için TIKLAYINIZ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir