68 Kuşağı Nedir? 68 Kuşağının Temsilcileri ve Özellikleri Nelerdir?

68 Hareketi, II. Dünya Savaşı yıllarından itibaren toplumsal sorunların giderek artması ve yaygınlaşmasıyla ortaya çıktı. 1968’de meydana gelen vakalar sonraki yıllarda da tesirini sürdürdü.

Cenk sonrası dünya ekonomisi, ABD önderliğinde değişik bir boyut kazanmaya ve kapitalizm, altın periyodunu yaşamaya başladı. Sadece ekonomik ve toplumsal problemler yaşayan Avrupa’da paracı sistemin sınırları zorlanmaktaydı.

1960’lı yıllarda dünyada Vietnam Savaşı, Ay’a gezi, Martin Luther King ile Robert Kennedy’nin (Rabırt Kenediy) öldürülmeleri ve Prag’daki Sovyet tankları vakaları yaşandı. 1968 yılı içinde milyonlarca talebe sokaklara çıktı, üniversiteler işgal edildi. Devrim ateşinin işçilere sıçramasıyla yaşam nüzul oldu ve bu yıl isyan yılı olarak anıldı.

İstekler; daha çok özgürlük, eşitlik, hakkaniyet ve temiz bir çevreydi. Prag’dan Paris’e, Londra’dan Tokyo’ya, San Fransisco’dan Pekin’e kadar her yerde kurulu düzeni tehdit etmeye süregelen talebe hareketleri yaşandı. Gençliğin 1960’lardaki devrim isteği siyasal iktidarlar tarafınca bastırıldı.

68 Kuşağı

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

68 Kuşağının Özellikleri Nedir?

1968’deki talebe vakaları ve bu tarihle simgelenen 68 Kuşağı, dünya tarihinde kültürel yaşamı derinden etkileyen ve yeni açılımlara ivme kazandıran özelliklere sahipti. 1968 yılının ilk aylarında Fransa’nın Nanterre (Nanter) Üniversitesi öğrencilerinin eğitim alanındaki taleplerine siyasal istekler de eklendi.

Paris’te bazı lise ve üniversitelerde süregelen talebe hareketlerinin okul yönetimleri ve polis tarafınca bastırılmak istenmesiyle çıkan vakalar, hemen sonra işçilerin katılmış olduğu bir isyana dönüştü. Göstericilerin bir çok komünizm, anarşizm şeklinde sol görüşleri ve Vietnam Savaşı karşıtlığını benimsemişti.

1968 Vakaları dünya genelinde talebe protestolarının yaşanmasına niçin oldu. ABD’da yaşanmış olan benzer vakalar Başkan Johnson’ın seçim kampanyasından çekilmesine, Meksika’daki talebe protestoları ise silahlı çatışmalara yol açtı. Bu olayların tesiri İtalya ve Arjantin’de de görüldü.

68 Kuşağı Türkiye’de de üniversitelerde ortaya çıktı. Türkiye’deki 68 eylemlerinin en mühim özelliği antiemperyalist bir kalite taşımasıydı. Tüm dünyada yayılan cenk karşıtlığı ve özgürlük fikrinden etkilenen sol görüşlü gençlik, Amerikan 6. Filo’sunun Türkiye ziyaretine karşı protesto gösterileri yapmış oldu. 29 Nisan 1968’de Ankara’da meydana getirilen mitingde “Tam bağımsız hakkaten demokratik Türkiye” sloganı on binler tarafınca tekrarlandı.

Türkiye’de 68 Kuşağı; Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya şeklinde adlar liderliğindeki sol hareketle özdeşleştirildi.

68 Kuşağının Meşhur Çarpıcı sözleri

68 KUŞAĞI’NIN ÜNLÜ SLOGANLARI

  • Gerçekçi ol, imkânsızı iste!
  • Patron sana muhtaç, sen ona değil.
  • Yasaklamak yasaktır.
  • İnsanlığın özgürleşmesi ya toptan olacak ya da olmayacak.
  • Devrim inanılmaz bir şeydir zira gerçektir!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir