Aaliyah

Aaliyah Biyografisi

R&B müziğin en başarı göstermiş isimlerinden birisi olarak gösterilen A.B.D.’li müzisyen, dansçı, besteci, oyuncu ve model. Grammy ödülü adayı olan, Romeo Must Die ve Queen of the Damned benzer biçimde başarı göstermiş beyaz perde filmlerinde başrol oynayan Aaliyah, kariyerinin zirve noktasındayken, bahamalar’da geçirdiği bir tayyare kazası sonucunda genç yaşta hayata gözlerini yumdu.

Aaliyah Dana Haughton, 16 Ocak 1979 tarihinde, Brooklyn, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Diane ve Michael Haughton çiftinin ikinci kızı olarak dünyaya gelen Aaliyah, Afro-Amerikan ve Kızılderili kanını birlikte barındırıyordu. Genç yaşlarından itibaren annesinin yönlendirmesiyle vokal dersleri alan Aaliyah, kilise korolarında şarkı söyleyerek kendisini geliştirdi.

Hemen hemen 12 yaşlarındayken amcası Barry Hankerson’un destek olmasıyla Blackground Records firmasıyla antlaşma imzalayan Aaliyah, bu yıllarda, ileride en büyük destekçisi ve de yol göstericisi olacak olan prodüktör R. Kelly ile tanıştı. 1994 senesinde ilk albümü olan Age Ain’t Nothing but a Number’ı çıkartan genç sanatçı, yalnız A.B.D.’de üç milyonun üstünde bir satış rakamına ulaşarak Bilboard 200 sıralamasında 18. Sıraya ulaştı. Hemen hemen 15 yaşlarında olduğu sırada R. Kelly ile evlendirilmiş olduğu söylentileri ortalıkta dolaştıysa da, hem Aaliyah hem de Kerry bu şekilde bir evliliğin gerçekleşmediğini belirttiler ve de söylentiler yalanlandı.

1996 senesinde, Jive Records adlı kayıt firmasından ayrılan Aaliyah, müzik endüstrisinin devlerinden Atlantic Records ile bir antlaşma imzaladı. Aynı yıl içinde ikinci stüdyo albümü olan One in a Million’u çıkartan genç sanatçı, albümün açılış şarkısı If Your Girl Only Knew ile R&B branşında iki hafta süresince listelerin zirvesinde kaldı. Bir taraftan da okul faaliyetlerine devam eden Aaliyah, Detroit Sanat Lisesi’nden 1997 senesinde 4.0 averajla mezun oldu.

1997 senesinde New York Undercover adlı polisiye dizi ile ekranlara süratli bir giriş yapmasının peşinden Fox’un meşhur animasyon klasiği Anastasia’ya yapmış olduğu soundtrack albümünde bulunan Journey to the Past adlı şarkı ile de En İyi Orjinal Şarkı branşında Oscar Ödülü’nü şarkı sözü yazarına kazandırdı.

2000 senesinde, ilk büyük beyaz perde filmi olan ve de William Shakespeare’in Romeo and Juliet adlı ölümsüz kitabından beyaz perdeye uyarlanan Romeo Must Die’da rol aldı. Hem de filmin soundtrack albümünde de iki şarkısı bulunan genç sanatçı, En İyi Hanım Video ve En İyi Film Videosu alanlarında MTV Ödülleri’nde iki ödül kazanmıştır.

Anne Rice’ın aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan Queen of the Damned (Lanetliler Kraliçesi), genç oyuncunun sinemadaki ikinci ve son filmi oldu. Filmin başarısının peşinden Matrix üçlemesindeki Zee karakterini canlandırmak için imza atmış olsa da, başına gelen talihsiz kaza sonucunda asla bu fırsatı soruşturma şansı olmadı.

Aaliyah, plak firmasında görevli pek oldukça insanla birlikte, 25 Ağustos 2001 tarihinde, Bahamalar’dan Florida’ya giden Cessna 402B tipi şirket uçağına bindi. Pilotun ve tüm havayolu çalışanlarının ikazlarına karşın Bahamalar’da gerçekleşen çekimde kullanılan tüm ekipmanları da uçağa yükleyen ekip, A.B.D.’ye doğru yola çıktı. Aşırı ağırlığı kaldıramayan minik tayyare, kalkıştan kısa bir süre sonrasında yere çakılarak parçalandı; kazada Aaliyah, uçağın pilotu ve de ekipten pek oldukça şahıs yaşamını yitirdi.

Genç sanatçının üçüncü ve son stüdyo albümü, vefatından üç hafta sonrasında piyasaya verildi. Kendisiyle aynı adı taşıyan albüm, 2.6 milyon satışa ulaştı. Aaliyah, kısa devam eden müzik hayatında geride otuzdan fazla ödül ve ödül adaylığı, iki beyaz perde filmi, üç albüm ve de milyonlarca fanatik bırakarak genç yaşta aramızdan ayrılan sanatçılar içinde yerini aldı.

Albümleri :
1994 – Age Ain’t Nothing but a Number
1996 – One in a Million
2001 – Aaliyah

Filmleri ve Dizileri :
1995 -1997 – All That (TV dizisi)
1997 – New York Undercover (TV dizisi)
2000 – Romeo Must Die – Trish O’Day
2002 – Queen of the Damned – Akasha

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir