Abba

Abba Biyografisi

Abba, 1972-1982 yılları aralığında popüler olmuş İsveçli bir pop müzik grubudur.

Abba’nın üyeleri :
Agnetha Fältskog (1950 doğumlu hanım)
Björn Ulvaeus (1945 doğumlu adam)
Benny Andersson’la (1946 doğumlu adam)
Anni-Frida Lyngstad (1945 doğumlu hanım)

Grup kurulduktan sonrasında, bu sırada kendilerini Björn & Benny, Agnetha & Anni Frid olarak adlandırıyorlardı. Grup 6 Nisan 1974‘teki Eurovision Şarkı Yarışması’ndan ilkin üyelerin adının baş harflerini alarak grubun adını ABBA olarak oluşturmuşlardır.

Benny de İsveç‘in en iyi pop grubu “The Hep Stars”da piyano çalıyordu. Björn, devrin popüler halk müziği topluluklarından Hootenanny Şarkıcıları’nın bir üyesi idi. Haziran 1966’da tanıştılar ve bir müzik grubu kurdular. 1969 ilkbaharında, Björn ve Benny, Abba’nın öteki yarısını oluşturacak olan iki hanımla tanıştılar. Agnetha ve Björn, 1971’de evlendiler sadece 1979 senesinde boşandılar. 1971 senesinde nişanlanan Benny ve Frida ise 1978 senesinde evlendiler ve 1981’in şubatında boşandılar.

Björn, Benny, Agnetha ve Frida, enstrümental ve vokal fon müziğinin yanısıra kendi yaptıkları solo ve düet çalışmalarla grup kariyerlerine başladılar. 1972 yılının ilkbaharında “People Need Love” adındaki ilk kırkbeşliğini kaydettiler.

Abba, 1974 senesinde “Waterloo” adlı parça ile 1974 Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı ve birinci oldu. Bu birincilik grubun dünya genelinde ün kazanmasını sağlamış oldu. Ek olarak şarkı, 50 senenin en iyi Eurovision şarkısı seçilmiştir.

Bu zaferin arkasından şarkı, tüm Avrupa ülkelerinin listelerinde zirvenin kuvvetli ortakları arasına girdi, kısa sürede ABD müzik piyasasında da adını duyurmayı başardı. Abba, “Sos” adlı üçüncü albümüyle ününe ün kattı. “Mamma Mia” adlı parça, Abba’yı İngiltere ve Avustralya listelerinin zirvesine yerleştirdi.

1976 senesinde “Greatest Hits” ve “The Best of Abba Repectively”adındaki parçalarını, İngiltere ve Avustralya‘da piyasaya sürdüler. Tüm dünyada büyük ilgi gören “Fernando” ve “Dancing Queen” şeklinde single emekleri, kısa süre sonrasında klasikler arasına girdi ve Abba adını ölümsüzleştirdi. 1976 yılı sonunda dördüncü albümleri olan “Arrival”ı piyasaya sürdüler. “Money Money Money” ve “Knowing Me, Knowing You” başta olmak suretiyle tüm parçalar büyük beğeni kazanmıştır.

Arkasından 1977 yılının başlarında düzenlenen Avrupa ve Avustralya konserleriyle kendilerini gösterdiler ve sahne performanslarıyla da pozitif not aldılar. 1979 senesinde Kanada ve Avrupa konserleriyle devam edildi. 1980 yılının Mart ayında Abba, Japonya‘da bir konser verdi. Birkaç ay sonrasında, kısa sürede klasikler arasındaki yerini alan “The Winner Takes It All”u da içeren “Super Trouper” adlı albümü çıkardılar. 1981’in başlangıcında Benny ve Frida boşandı. Beklenenin aksine bu gelişme de Abba’ya zarar vermedi ve yıl sonunda Abba, sekizinci stüdyo albümü ‘The Visitors’ ile piyasaya çıkarak ‘One of Us’ şarkısı ile de albümlerini duyurdu.

1982’de Björn ve Benny çeşitli müzikal denemelere yönelirken Agnetha ve Frida da solo kariyerlerini sürdürdüler. Bu zamanda çıkan tek iş olan ‘Abba LP’, grubun, ilk on senesinde kaydettiği en iyi şarkıları içeren bir toplama albüm niteliği taşırken 2 de yeni şarkı eklendi.

Başta Benny ve Frida’nın boşanmaları grubu etkilememiş şeklinde görünse de 1982 yılının sonunda Abba, müzikal çalışmalarını bir süreliğine askıya alma sonucu aldı ve tekrar birleşmedi. Müzik dünyasında bıraktıkları iz ve hit şarkıları ile tüm zamanların en iyi grupları içinde yer aldı.

Ölümsüzleşen şarkıları ile Abba gelecek nesillerinde dinlemeye devam etmiş olduğu bir grup olarak duracak.

Abba grubunun albümleri Beatles’tan sonrasında en oldukça satan ve satmaya devam eden ikinci gruptur.

Albümleri :
1973 – Ring Ring
1974 – Waterloo
1975 – ABBA
1975 – Greatest Hits
1976 – Arrival
1977 – The Album
1979 – Voulez-Vous
1980 – Super Trouper
1981 – The Visitors
1982 – The Singles
1992 – ABBA Gold
1993 – More ABBA Gold
1999 – ABBA Oro

2003 – On and On
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir