Abbas Güçlü

Abbas Kuvvetli Biyografisi

Halkın Gündemi, Genç Bakış ve Karne programlarıyla, bilhassa eğitim alanında olmak suretiyle pek oldukca alanda bilgilendirici yapımlarıyla halka ışık tutan araştırmacı yazar ve eğitimci. Milliyet Gazetesi‘ne Eğitim Editörü olan Kuvvetli, halen bu gazetede köşe yazarlığı görevine de devam etmektedir.

Abbas Kuvvetli, 1957 senesinde, Haymana, Ankara‘da dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamlamasının arkasından Gazi Üniversitesi‘ne kayıt olan Kuvvetli, bu üniversitenin Teknik Eğitim Fakültesi’nden başarıyla mezun oldu.

1985 senesinde Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Milliyet Gazetesi‘nde köşe yazarlığı icra eden Kuvvetli, halen bu gazetede Eğitim Editörü ve köşe yazarı olarak vazife yapmakta. Uzun süre süresince radyo/tv sektöründe eğitim programları hayata geçiren Kuvvetli, Kanal D‘de Halkın Gündemi ve de Karne adlı programları, TRT’de Sonsuz Yarış adındaki eğitim programını hayata geçirdi; ek olarak Radyo D ve Radyo Foreks‘in müessese sürecinde yer aldı.

Abbas Kuvvetli’nün yayına hazırladığı ve sunuculuğunu üstlendiği münakaşa programı Genç Bakış ise, vatanımızda eğitim alanında hazırlanan yapımlar içinde en önemlilerinden birisi olarak göze çarpmakta. Her bölümünde eğitim sistemimizle ilgili mühim konuların tartışıldığı Genç Bakış, ek olarak ÖSS ve LGS’ye hazırlanan gençlerimize de yol göstericilik yaparak pek oldukca insanoğlunun yaşamını etkiledi.

Abbas Kuvvetli, dünyadaki pek oldukca eğitim sistemini yerinde inceleyerek, eksileri ve artıları ile bizim sistemimizle karşılaştırdı, eğitim sisteminin geliştirilmesi açısından mühim önerilerde bulunmuş oldu. Halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Temel Gazetecilik dersleri vermekte olan Kuvvetli, ek olarak Genç Bakış programına ve de Milliyet Gazetesi‘ndeki köşe yazılarına devam etmekte.

Pek oldukca kez Senenin Gazetecisi ödülünü kazanmış olan Abbas Kuvvetli’nün, ek olarak Genç Bakış programı ile kazanılmış olduğu oldukca sayıda En İyi Gençlik Programı ödülü de bulunmakta.

Abbas Kuvvetli, İclal Kuvvetli ile evlidir. Bir adam evlatları vardır.

Abbas Kuvvetli, 2011 yılı YGS sınavındaki “gizyazı skandalı”nı ortaya çıkaran şahıs olmuştur. YGS gizyazı sisteminin takip edeni olmuştur.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir