Abbas Kiyarüstemi

Abbas Kiyarüstemi Biyografisi

Yönetmen ve ressam. İran‘ın en başarıya ulaşmış yönetmenlerinden ve yeni dalga akımının en mühim temsilcilerinden biridir. Ülkesinin beyaz perde alanındaki en büyük gururudur. Zira İran’ın almış olduğu ilk Cannes ödülü Kiyarüstemi’nin yönetmenliğini yapmış olduğu Taste Of Cherry‘dir. Rejisörün dünya genelinde başarı kazanılmış olduğu Koker Üçlemesi ve öteki uzun metrajlı filmlerinde yaşamın kıymeti teması hakimdir. Filmlerinde çocuk kahramanlar kullanan Kiyarüstemi, hikayelerini belgesel tarzında anlatması ve şiirsel bir üslup benimsemesiyle ünlüdür. Kiyarüstemi, Ridley Scott, Jean Cocteau, Pier Paolo Pasolini, Derek Jarman ve Gulzar şeklinde öteki mühim isimlerle beraber, şiir, fotoğraf ve fotoğraf şeklinde öteki sanat içerikli ifade yollarını sinemasında kullanmakta, bu da yapımlarını oldukça zenginleştirmektedir.

22 Haziran 1940 tarihinde Tahran, İran‘da dünyaya geldi. Minik yaşlardan itibaren resimle ilgilenmeye başlamış olan Kiyarüstemi, bu alandaki kabiliyetiyle dikkat çekiyordu. 18 yaşına ulaştığında güzel sanatlar eğitimi almak için evini terketti. Tahran Üniversitesi‘ne kayıt yaptırdı ve grafik alanında uzmanlaşmaya başladı. Tahsil harcamalarını karşılamak için bir taraftan da trafik polisi olarak çalışan yönetmen, mezuniyetinin arkasından altmışlı seneler süresince illüstratörlük yapmış oldu. 1962 ve 1966 yılları aralığında İran televizyonu için 150 reklam emek harcaması gerçekleştirmiş oldu. Altmışlı yılların sonuna doğru ise Masoud Kimiai‘nin Gheysar‘ının da aralarında olduğu birçok filmin credit title’ıyla uğraştı ve çocuk kitapları için illüstrasyonlar yapmış oldu.

1969 senesinde Parvin Amir-Gholi‘yle dünya evine giren yönetmenin bu evlilikten 1971 senesinde Ahmad, 1978‘de ise Bahman isimlerinde 2 oğlu dünyaya geldi. Bahman Kiyarüstemi 15 yaşına ulaştığında ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştirmiş oldu ve Journey to the Land of the Traveller isminde belgesele imza attı.

Dariush Mehrjui‘nin The Cow isminde yapımıyla start alan İran yeni dalga sinemasına büyük katkıları olan Kiyarüstemi, Tahran’da evlatların ve gençlerin entelektüel gelişimlerine katkıda bulunması için oluşturulan enstitünün kurucularından da biriydi. Yönetmenin ilk filmi 1970 senesinde çekmiş olduğu yirmi dakikalık The Bread and Alley‘di. Onu 1972‘de Breaktime takip etti ve enstitünün film yapım kısmı süre içinde ülkenin en iyi stüdyolarından biri oldu.

80’li yılların başlangıcında Kiyarüstemi aralarında Dental Hygiene, Orderly or Disorderly ve The Chorus‘un da olduğu birçok kısa film çekti. 1983‘te Hamshahri adlı film için kamera arkasına geçen yönetmen, sesini İran sınırları haricinde ilk kez Where is The Friends Home isminde yapımla duyurdu. Bu film meşhur Koker Üçlemesi’nin ilk kısmı olmasından dolayı da ehemmiyet taşımaktaydı. 1992 yapımı Ve Yaşam Sürüyor Kiyarüstemi’ye ustalaşmış beyaz perde yaşamının ilk ödülü olan Roberto Rossellini ödülünü kazandırdı. Peşinden gelen 1994 tarihindeki Zeytin Ağaçları Altında’yla birlikteyse trilogy tamamlanmış oluyordu. Bu üç film de İran’daki Koker köyünde çekilmiş olduğu ve aynı temalar kullanıldığı için birarada anıldı.

Kiyarüstemi, 1990 senesinde, meşhur yönetmen Mohsen Makhmalbaf bulunduğunu söyleyerek varlıklı bir aileyi kandıran bir kişinin gerçek öyküsünden yola çıkarak sinemalaştırdığı Yakın Plan isminde filmiyle de büyük ses getirdi. Yarı-belgesel nitelikteki film Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Werner Herzog, Jean-Luc Godard şeklinde meşhur yönetmenlerce övüldü ve Avrupa‘da da uzun süre vizyonda kaldı. 1997 senesinde Unesco filmlerindeki sulh, hoşgörü ve özgürlük temalarını başarıyla kullanmasından dolayı Fellini Altın Madalya ödülünü Kiyarüstemi’ye verdi.

Yönetmen son olarak Where is my Romeo? isminde filmi hayranlarıyla buluşturmuştur. Halen, çekim aşamasında olan ve 2009‘da gösterime gireceği açıklanan Roonevesht barabar asl ast için kamera arkasındadır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir