Abdülaziz Bayındır

Abdülaziz Bayındır Biyografisi

Din adamı

Abdülaziz Bayındır, 1951 senesinde Erzurum’un ilçesi Tortum’da dünyaya gelmiştir. 1976 senesinde Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesinden mezun oldu. Mezun olduktan sonrasında İstanbul Müftülüğü’nde uzman, müftü yardımcılığı, Fetva Kurulu Başkanlığı ve Şer’iyye Sicilleri Arşivi yöneticiliği görevlerinde olmak suretiyle 1997 yılına kadar çalıştı.

1983-1993 yılları aralığında İslamî İlimler Araştırma Vakfının bilimsel toplantılarını düzenledi.

Abdülaziz Bayındır, 1984 senesinde “Şer’iyye Sicilleri doğrultusunda Osmanlılarda Muhakeme Usulleri” adlı teziyle İslam Hukuku branşında İlâhiyat Doktoru oldu. 1987 senesinde İslam İktisâdıyla ilgili çalışmalarıyla da Kelam ve İslam Hukuku branşında doçent oldu.

1993 senesinde Süleymaniye Vakfı’nı kurdu. 1997 senesinde İstanbul Müftülüğü’ndeki görevinden ayrılarak İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesine öğretim üyesi (doçent) olarak geçti.

2003 senesinde ise İslam Hukuku profesörü oldu. Arapça, Fransızca ve İngilizce bilen Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesidir. Bu fakültede Temel İslam Bilimleri adı altında İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanlığını yürütmektedir.

Abdülaziz Bayındır, evlidir. 4. evladı vardır.

Kitapları :
1986 – İslam Muhakeme Usulü (Osmanlı Devri Uygulaması)

1997 – Kur’an Işığında Tarikatçılığa Bakış, İstanbul
1999 – Din ve Devlet İlişkileri Teokrasi ve Laiklik, İstanbul
2001 – Duada Evliyayı Aracı Koyma ve Şirk, İstanbul
2002 – Tecim ve Faiz, İstanbul
2005 – Kur’an Işığında Doğru Bildiğimiz Hatalar, İstanbul
2011 – Risale-i Nur eleştirisi

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir