Adana Buruk Toki Çekilisi Başvuru Sonuçları Ne Zaman ?

Merhabalar , 16 Aralık 2019 tarihinde başvurusu başlamış olan ve bugün (15 Ocak 2020) 17:00’a kadar devam eden Toki başvurusu hemen hemen tamamlanmamışken bir oldukça şahıs çekilişin bugün yapılacağını düşünmüş ve bizlere bu biçim sorular ulaşmıştır. Ilk olarak başvurular tamamlanmadan kura için bir tarih belirlenmez ve bu sebeple hemen hemen müracaat işlemleri bitmediği için ilk olarak başvuruların tamamlanması gerekiyor.

 

Başvurular tamamlandıktan sonrasında ise çekiliş için bir süre belirlenir ve verilen tarih saat’te çekiliş tamamlanır. Hemen hemen çekiliş zamanı belli olmadığı için sizlere bu mevzuda ne yazıkki data veremiyoruz. Oldukça yakın bir süre içinde Adana Toki Başvuruları çekilişi gerçekleştirileceğini düşündüğümüz için başvuruların sonuçlanmasının arkasından sizlere bu mevzuda data vereceğiz.

 

HER YIL 100 BİN YENİ SOSYAL KONUT PROJESİ BAŞLADI
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle “Her Yıl 100 Bin Yeni Toplumsal Konut projesi başladı.
Yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 planında inşa edilecek 100 Bin Toplumsal Konut için 16 Aralık 2019 -15 Ocak 2020 tarihleri içinde talepler toplanacak.

 

 

100 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ
BAŞVURU BİLGİLENDİRME FORMU
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafınca 100 Bin Toplumsal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T Halk Bankası A.Ş ’nin Proje İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecektir.
Müracaat Bedeli 2+1: 500.- TL
Müracaat Bedeli 3+1: 1.000.-TL
Başvurular; 3 kategoride kabul edilecektir;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
2. Kategori olan “Minimum %40 Engelli Yurttaşlarımız”
3. Kategori olan “Öteki alıcı adayları”
Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonrasında şerefiyeli satış tutarları belirlenecek olup, müracaat sahipleri içinde “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir.

Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati İdarenin web sayfasında duyurulacaktır.

Satışa sunulan konut sayısından daha azca müracaat olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.
Konutların, tane, brüt m², net m² ve fiyat detayları ihale sonrası kesinlik kazanacaktır.
ÖDEME:
Hak sahiplerine konutlar;
Satış fiyatının %10’u peşin (Müracaat bedeli düşüldükten sonrasında kalan meblağ), kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile durağan(durgun) taksit ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. / T. Halk Bankası A.Ş. / Katılım Bankaları tarafınca konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)
Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.
Projenin kafi talebin oluşmaması yada mücbir sebepler sebebiyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, müracaat bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir halde iade edilecektir.
BAŞVURU ŞARTLARI:
Projeye müracaat yapabilmek için, müracaat sahibinin;
T.C. vatandaşı olması,

Proje il /ilçe sınırları içinde 1 yıldan azca olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması yada Proje il yada ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki evlatları üstüne T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki evlatlarının daha ilkin Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar yada Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan düzgüsel satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile müracaat yapabileceklerdir.

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Müracaat sahibinin ve eşinin besin, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak suretiyle toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

Bir hane halkı adına, kısaca kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki evlatları adına yalnızca bir tane müracaat yapılabilecektir.

Başvuruları meydana getirecek yurttaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli durağan(durgun) taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlamış olacak şekilde satılacaktır. Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunmuş olduğu İl sınırları içinde son 3 senedir oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge yada İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ilişik belgeler istenecektir.

BANKADAN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ :
Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine nazaran T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.)
Müracaat sahipleri;
Nüfus Cüzdanı ile beraber;
Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları “Belgeyi”
Engelli yurttaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca verilen kimlik kartının fotokopisi yada tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sıhhat kurul raporunu (minimum % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”
Yetkili banka Şubelerinde “Müracaat ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.

Müracaat işlemleri esnasında;
2+1 konutlar için; 500-TL (beşyüztürklirası) müracaat bedeli alınacaktır.
3+1 konutlar için; 1.000-TL (bintürklirası) müracaat bedeli alınacaktır.
(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK BAŞVURU İŞLEMLERİ
Müracaat sahibi;
• E-devlet üstünde, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri içinde yer edinen “Konut İşyeri Müracaat” hizmeti ile müracaat yapabilmektedir.
• Müracaat ekranında, bilgilendirme ve duyuru metninde müracaat şartları ile ilgili bilgilendirme yer verilmiştir.
• E-Devlet üstünden meydana getirilen başvurunun tamamlanması için ilgili banka tarafınca SMS ile tarafınıza iletilen hesap numarasına Müracaat Bedeli’nin yatrılması gerekmektedir.
• Müracaat durumunuzu E-Devlet Müracaat Sıralaması ekranından takip edebilirsiniz.
• Web Bankacılığı üstünden gerçekleştirilecek müracaat bedeli ödemelerinde düzmece SMS bilgilendirmesine karşı dikkatli olunması ve hesabın adınıza müracaat işlemi için açılmış hesap olduğundan güvenilir olunması önemle duyurulur…
KURA ÇEKİLİŞİ :
“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.
1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar saptanca ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden gerçek sahibi olamayan müracaat sahipleri öteki alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile beraber kuraya doğal olarak tutulacaktır.
2) “En Azca %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar saptanca ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden gerçek sahibi olamayan müracaat sahipleri öteki alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile beraber kuraya doğal olarak tutulacaktır.
3) Öteki Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu suretiyle müracaat sayısına nazaran gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.
Kura çekiliş yeri ve programı hemen sonra açıklanacaktır.
1. Kurada, asil ve yedek olarak gerçek sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Müracaat meydana getirilen Bankanın yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm sıralaması ve konut tutarları belirlendikten sonrasında İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile beraber ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar gerçek sahibi belirleme kurası çekilecektir.

SÖZLEŞME İMZALANMASI:
Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve duyuru edeceği tarihlerde Bankada (Sözleşme imzalanacak Şubeler hemen sonra duyuru edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.
Sözleşme imzalama aşamasında;
Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine nazaran alınacak olan Proje bulunmuş olduğu il sınırları içinde 1 (bir) yıldan azca olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) bulunduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

Lüzumlu görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile beraber duyuru edilen tarihlerde ibraz ederek müracaat şartlarına haiz olduklarını kanıtlayacaklardır.
KDV ÖDEMESİ;
Konutların teslimi öncesinde Katma kıymet Vergisi Kanunu uyarınca, %1 oranında KDV konut alıcılarından öğrenim edilir.
Gayrimenkul Satış İşlemleri Hususi Hukuk Hükümlerine tabidir.
AYRINTILI BİLGİ İÇİN:TOKİ Web Sayfası, www.toki.gov.tr ve Informasyon Hattı:444 86 54

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir