Ali Tekintüre Şarkıları

 

Ilk olarak Ali Tekintüre’yi tanıyalım.

Ali Tekintüre 1953 Adıyaman, Besni doğumludur. Yüz tanesinin müziği kendisine ilişkin olmak suretiyle ortalama binbeşyüz eseri kaset ve CD’lerde okundu.350 şarkısı filmlerde, elliye yakında kliplerde okundu.

Şarkılarından bazıları: Tanrım beni baştan yarat, Baharı bekleyen kumrular benzer biçimde, Canım dediklerim, Seni yakcaklar, Sürünüyorum, Kadehi şişeyi kırarım, Aldanma çocuksu mahsun yüzüne, Anadan ayrı, Unutamazsın, Gitme, Kırılsın ellerim, Senden vazgeçmem, Birisi, Gitme, Kahrolayım, Kaderi ben mi yarattım, Evlat, Bir avuç gözyaşı, Hangizim Sevmedik vb..

Okuyan sanatçılarımızdan bazıları: Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Muazzez Ersoy, Parlak zeka Müren, Müslüm Gürses, Adnan şenses, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Gülden Karaböcek, Sevinç Karaböcek, İbrahim Tatlıses,Hüseyin Altın,Yavuz Taner,Gökhan Cenup,Kamuran Akkor,Kibariye,Mine Koşan, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can vb.

Bilhassa Müslüm Gürses benzer biçimde sanatçıların “damar” diye vasıflandırılan  klasik haline gelmiş bazı şarkılarının yazarı olan Ali Tekintüre başta arabesk-fantezi branşında olmak suretiyle Türk müziğine sayısız eserler kazandırmıştır. Yukarıdaki listede yer verdiğimiz şarkılarının yanı sıra gene birçok parçası da hem çıkmış olduğu dönemde hem de sonrasında devletimizde büyük ses getirmiştir.

“Baharı Bekleyen Kumrular” benzer biçimde bazı şarkılarını devrin en büyük sanatçıları okumuş ve bu şarkılar uzun yıllara damga vurmuştur. Biz de bir kez daha bu şekilde güzel eserler ortaya çıkaran Ali Tekintüre’ye teşekkür ederken kendisine uzun ömürler diliyor ve gene birbirinden güzel şiirleri, eserleri ortaya çıkarmasını temenni ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir