Altın Fiyatları Düşer mi Yoksa Yükselmeye Devam mı Edecek ?

Merhabalar ,

bilhassa bu blogu etken ederken hedefim her kesimden insana yararlı içerikler hazırlayıp paylaşmak oldu. Son dönemlerde vatanımızda ekonomik yönden ne yazıkki bir fazlaca vaka yaşandı ve son olarak altın tutarları aşırı bir halde artış gösterdi ve bu mevzuda bir fazlaca şahıs sual soruyor. Ilk olarak şunu belirtmek isterim ki yaş olarak şuan 30’lu yaşları bitirmek üzereyim ve bu sebeple deneyim olarak bu yazıyı yazabileceğimi düşünüyorum.

Oldukça değil bundan 10 yıl ilkin kadar altının gram fiyatı 45 tl civarındayken çeyrek altın ise 75 tl civarlarındaydı fazlaca uzatmadan özetlemek gerekirse bir hesap meydana getirecek olursak şuan altının gram fiyatı 285 tl ve çeyren altın ise 455 tl özetle 7 kata yakın bir artış meydana gelmiş buda averaj olarak her yıl %85 civarına denk geliyor. Peki bunca yıl bu altın tutarları düşmemişken yatırım olarak neye yatırım yapalım diye soran dostlarım var ise burada paylaştığım bu yazıdaki düşüncelerim kendi kişisel düşüncelerim olmak ile beraber hiç kimseye altın’a yatırım yapın yada yapmayın benzer biçimde bir öneride bulunamam bir tek kendi gözlemlerim doğrultusunda son 10 yıl içinde altın tutarları her yıl istikrarlı bir halde terfi etmiştir. Dolar ve Euro tutarları aşırı oynak bir durumdayken altın fiyatlarında fazlaca aşırı bir düşüş yaşanmamış her senenin sonunda başladığı rakamların üstüne ekleme yaparak devam etmiştir. Aşağıda sizlere paylaşacağım rakamlar son 3 yıl için ocak ayı sayıları olmak ile birlikte 2019 yılı itibari ile hemen hemen eylül ayında olduğumuz için ocak ve eylül olarak detayları paylaşacağım. Sizlerde bu mevzuda görüşlerinizi mevzu altındaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

1 Ocak 2017  itibariyle  : 24 ayar altın gram fiyatı  129 tl – Çeyrek Altın fiyatı : 211 tl

1 Ocak 2018 itibariyle : 24 ayar altın gram fiyatı  157 tl – çeyrek altın fiyatı : 353 tl

1 Ocak 2019 itibariyle : 24 ayar altın gram fiyatı 219 tl – çeyrek altın fiyatı : 359 tl

2 Eylül 2019 itibariyle : 24 ayar altın gram fiyatı 282 tl – çeyrek altın fiyatı : 462 tl

 

bilhassa üst tabloda dikkatimi çeken husus 2018 yılı sonrası artış oldukça yükselmiş durumda son 2 yılda %330 civarı bir artış varki bu sayı fazlaca deli bir sayı sizlerde aklınızdaki sorulara bu tablo üstünden yanıt bulabilir ve çevrenizde tecrübesine güvendiğiniz şahıs yada kişilerden informasyon alabilirsiniz. Paylaşmış olduğum bu yazı bir tek kendi tecrübelerim ve gerçek sayılara dayanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir