Anı Eş Anlamlısı Nedir? (Anının Eş Anlamlısı)

Yazılışları ve okunuşları fazlaca değişik olsa da anlamları aynı olan sözcüklere anlamdaş ya da eş anlamlı kelimeler denilir. Bilhassa ilköğretim döneminde olan öğrencilerin gelişimleri açısından bu sözcüklere hakim olması gerekir. Şundan dolayı eş anlamlı kelimeler hem dilimizi daha güzel konuşabilmek hem de kendimizi ien doğru şekilde ifade etmek için önemlidir. Bu mevzuda öğrencilerin en fazlaca aramış olduğu başlıklardan olan “Anı eş anlamlısı nedir?” sorusunun yanıtını detaylı örneklerle bu yazımızda bulabileceksiniz.

Anı kelimesinin eş anlamlısı ⇒ Hatıra

Türk Dil Kurumunun sözlüklerinde bu sözcüğün anlamı “Geçmişte yaşanmış çeşitli olaylardan belleğin saklamış olduğu her türlü iz” şeklinde ifade bulmuştur. Bu anlamı karşılayan Türkçe “Anı” sözcüğüne karşın dilimize Arapçadan geçirme edilen ve aynı anlama gelen “Hatıra” kelimesiyle beraber aynı anlama gelen iki kelime şu demek oluyor ki eş anlamlı kelimeler oluşmuştur.

Not ⇒ Bu iki sözcük her ne kadar değişik yazılsa da anlamları aynı olduğundan cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Cümle içinde birbirlerinin yerine kullanılmaları herhangi bir ifade bozukluğuna yol açmayacaktır. Bu durumu daha detaylı olarak aşağıdaki örneklerde görebilirsiniz.

Anı Eş Anlamlısı Örnekleri

Yaşamının en mutlu günleri anılarından silinmiyordu.
Yaşamının en mutlu günleri hatıralarından silinmiyordu.

Her ne kadar kolay bir görünüme haiz olsa da bu halının anısı büyüktü.
Her ne kadar kolay bir görünüme haiz olsa da bu halının hatırası büyüktü.

Anılarımızda yaşatmaya devam edecektik onu.
Hatıralarımızda yaşatmaya devam edecektik onu.

Anlamdaş (Eş anlamlı) sözcükler hakkında daha çok bilgiye ulaşmak ve en fazlaca kullanılanları bir sıralama halinde görmek için “Eş Anlamlı Kelimeler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir