Anlatımın ve Anlatıcının Amacı

Daha önceki mevzularda “Ana Fikir”nin yazının amacını oluşturduğunu belirtmiştik. Yazarın anlatımda dikkat etmesi ihtiyaç duyulan mühim konulardan biri de yazıyı niçin yazmak istediğini belirlemesidir. Şu sebeple bu amaca nazaran yazının iskeleti, doğrusu ana düşüncesi oluşacaktır.

Yazar amacına nazaran mevzuyu anlatacaktır ve ifade yöntemini belirleyecektir. Mesela yazarın amacı bir mevzuda informasyon vermek, öğretmekse ifade yöntemini de buna nazaran belirleyecek, anlatımı son aşama anlaşılır, açıklayıcı ve net olacaktır. Eğer yazarın informasyon vermek, öğretmek şeklinde bir amacı yoksa ifade yöntemini ona nazaran seçecek, anlaşılır ve açıklayıcı ifadeler kullanmayacaktır.  Üslubun da anlatımın amacına nazaran belirlendiğini böylece görmüş olduk. Üslup özetlemek gerekirse yazarın bir düşünceye bakışı ve onu anlatış tarzıdır.

Mevzuyu anlatmaktaki amacını ve anlatış tarzını doğrusu üslubunu belirleyen yazar araştırmalarını da tamamlayarak yazının planını oluşturur. Bu plan şu şekilde olur: giriş, gelişme ve netice. Yazar anlatımının planını oluştururken, yazının dikkat çekmesi, ilgi görmesi ve akılda kalması amacıyla çeşitli yöntemler dener. Okuyucunun dikkatini çekebilmek adına anlatımına soruyla adım atmak ve yazı aralarında sorular sormak, anlatımın somutlaşması için tasvirlerden yararlanmak, başka yazılardan ve sanatçılardan alıntılar yapmak, mevzuyla ilgili çeşitli hikayelerden yararlanmak bu yöntemlerden bazılarıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir