Artık Siparişten Cayma Süresi 3 Ay

Endüstri Bakanlığı, tüketiciyi mağdur eden otel rezervasyonları başta olmak suretiyle internetten ve kapıdan meydana getirilen satışları tekrardan düzenledi.

Bilhassa internetten meydana getirilen satışlarla ilgili olarak bilinmiş olduğu benzer biçimde bazen şikayetler oluyordu. Tüketiciler haklarının genişletilmesini istiyorlardı. Endüstri Bakanlığı bu duruma kayıtsız kalmamış görünüyor.

Tüketiciyi mağdur eden otel rezervasyonları başta olmak suretiyle internetten ve kapıdan meydana getirilen satışlar tekrardan düzenlendi.Buna bakılırsa internetten satılan konser bileti, telefonla yiyecek siparişi benzer biçimde işlemlerde vatandaşı yanıltan ya da ürünü zamanında teslim etmeyen firmalara 10 gün içinde parayı geri verme mecburiyeti getirildi.

Burada mühim bir gelişme olaraak internetten alışverişte 7 gün olan ‘cayma hakkı’ süresinin de 3 aya çıkarılmış olmasını zikredebiliriz. Ek olarak web ve kapıdan satışlarda tüketiciyi yanıltan firmalar kara listeye alınarak, Endüstri Bakanlığı internet adresinden teşhir edilecek. Firmalar kara listeye alınmamak için daha ilkeli davranacaklardır diye düşünüyoruz.

Tüketicileri korumak için kapıdan ve internetten satışlarla ilgili yeni yönetmelikle getirilen bazı düzenlemeler şöyleki:

Hususi geziler, park, cadde ve kamuya açık alanlarda meydana getirilen satışlar da kapıdan satış kapsamına alındı.

Satıcılar, sözleşme zamanı ve ‘7 gün içinde satıştan vazgeçme hakkımın olduğu mevzusunda bilgilendirildim’ ibaresini kendi el yazıları ile yazacak.

Konser bileti alma, otel rezervasyonu yapma, telefonla yiyecek siparişi verme benzer biçimde işlemler de koruma altına alındı. Bu benzer biçimde işlemlerde malın teslim edilmemesi, hizmetin gerçekleşmemesi durumunda tüketicilere 10 gün içinde paraları iade edilecek.

Satılan hizmet ve ürüne ilişkin ön data verilmez ise satış geçersiz sayılacak. Tüketiciye ön bilginin tam olarak verilmemesi durumunda 7 günlük cayma hakkı süresi 3 aya çıkarıldı. Firmalar, “Cep telefonunu kullandığınız için tekrar satamayız.” diyerek cayma hakkını engelleyemeyecek. Malın kullanımı sebebiyle meydana gelen değişim ve bozulmalar kıymet azalması sayılamayacak. Sadece kıymet azalması yada iadenin imkânsızlaşması tüketicinin kusurundan kaynaklanıyorsa, malın tutarındaki azalma tazmin edilecek.Tüketicinin satın almış olduğu ürünü ‘stokta kalmadı’ diyerek teslim etmeyen firmaya ceza kesilecek.

Kaynak: Süre

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir