Atanamayanlar Kitabı

Onlar öğrencisiz öğretmenler… Kimi hamallık, kimi çaycılık icra eden ‘atanamayanlar’ın yaşamı, kitaplaşıyor.

 Onlar öğrencisiz öğretmenler… Kimi hamallık, kimi çaycılık icra eden ‘atanamayanlar’ın yaşamı, kitaplaşıyor. Gerçek yaşam öyküleri fazlaca trajik

Atanamayan öğretmenlerin mücadelesi sürüyor. Türkiye’de eğitim fakültelerinden yılda 50 bine yakın mezun çıkarken ulusal eğitim her yıl averaj 20 bin yeni öğretmen atıyor. Sendikalara bakılırsa 300 bin, MEB’e bakılırsa 100 bin öğretmen açığı var.

Sendika verilerine bakılırsa atama beklerken yaşamına son veren öğretmenlerin sayısı 18’i buldu. İnşaat işçiliği, hamallık icra eden öğretmenlerin sayısı artıyor. Son olarak Çorlu’da ücretli öğretmenlik icra eden din kültürü öğretmeni Ahmet Fazlı, yazları ücret alamadığı için çalmış olduğu okulda hamallık yaparken kalbine yenildi.

Kanser hastası öğretmen Şafak Bay’ın öncülüğünde kurulan ‘Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’ ise 327 bin kişinin sesini duyuruyor. Yaşam öyküleri platformun sitesinden yayınlanıyor. Eğitim-Sen uzmanları Deniz Yıldırım, İlker Akçasoy ile Ankara Hekim Odası uzmanı Kansu Yıldırım ise atanamayanların öyküsünü kitaplaştırıyor.

İşte kitapta yer alacak o yaşamlar:

ÖĞRENCİLERİN YIKAN SORUSU

Ataması yapılmayan bir toplumsal bilgiler öğretmeni (Diyarbakır): 5 senedir KPSS’ye hazırlanıyorum. Üniversiteyi bitirdikten sonraki hayal kırıklığım, atamamın yapılamamasının da ötesinde oldu. Çevredeki bakışlar bunaltıyor. ‘Gene mi giremedin?’ bakışları bunlar. Ücretli öğretmen olarak çalışırken müdür ‘Yerine atama yapılmış oldu, işine son verildi’ dedi. Öğrencilerim ‘Öğretmenim, siz öğretmen değil miydiniz?’ diye sordu bana.

AKLIMDA BÖYLE BİR HAYAT YOKTU

ASlI (Ankara): 3 senedir ataması yapılmayan bir İngilizce öğretmeniyim. KPSS bizi ölçen bir imtihan değil. Orada bir tane bile İngilizce sual sorulmuyor. Branşımla asla ilgisi yok. Annem temizlik şirketinde taşeron işçi, asgari ücretle çalışıyor. 4 kardeşiz, en büyükleri benim. Şu anda sekreterlik yapıyorum. Üniversiteye girerken aklımda bu şekilde bir yaşam yoktu.

KPSS YUVAMI YIKTI

MEFTUN (Çorum): 2000’den beri KPSS’ye giriyorum. KPSS yüzünden eşimden ayrılmak zorunda kaldım. Atamam olmayınca kredi çekip web kafe açmıştım. 2002 krizi her şeyimi aldı. Evliliğim bir tek 7 ay sürdü. 1 puan farkla atamam yapılmadı. İnşaatlarında tesisatçılık öğrendim. 35 yaşıma geldim. Hiçbir şeyim yok. Evlenememişim, baba olamamışım özgüvenim bitti.

YEŞİL KART ALIRKEN ÇOK UTANDIM

AYDIN (Iğdır): 11 aylık çocuğum var, gelirim yok. Çocuğum için yeşil karta başvurdum. Muhtar yüzüme baktı ve utancımdan yerin altına girdim. 2003’ten bu yana her yıl KPSS’ye girdim F tipi yaşam yaşıyorum. Mutfakla odam içinde mekik dokuyorum. 2009’a kadar evlenmemek için direndim. Yanıma org ve bağlama alarak düğünlere çıktım. Ücretli öğretmenlik yaparken yerime kadrolu geldi.

Eşime söyleyemedim. Evden ekip elbisemi giyer çıkardım, çarşıda uygun bir yerde oturur KPSS’ye çalışırdım. Akşam da okuldan dönüyor benzer biçimde eve dönerdim.

İNŞATTA İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYORUM

SELHAN (Van): Bitlisliyim, Van’da yaşıyorum. İnşaat işçiliği yapıyorum. Bu adaletsizliği kabullenemiyorum. Benim tek isteğim var, bu ülkenin bir yere gelmesi, ilerlemesi. Dünya kadar borcum var. Bir ışık yakmak için Ankara’ya geldim. Mustafa Kemal Atatürk öğretmenleri Kurtuluş Savaşı’na göndermedi, eğitim aksamasın diye. Şimdi geldiğimiz yere bakın. Bilgisiz bir cemiyet işlerine geliyor. Ben üretken, sorgulayıcı beyinler yetiştireceğim, onun için atanmak isterim.

HAYALİ BİLE ARTIK UZAK

DENİZ (Mersin): Ataması yapılmayan, kanser hastası Şafak Bay’ın abisiyim. 8 senedir atama temenni ediyorum. Çorap satarak, garsonluk yaparak geçimimi sağladım. Gece bekçiliği, boyacılık yaptım. Evvelinde öğretmenlikle ilgili hayal kurabiliyordum, artık imgesel bile uzak Gidiyorsun dershaneye, 200 TL teklif ediliyor. Bu kadar mı değersiziz? Güvencemiz yok, paramız yok… Kardeşim Şafak’ın mücadelesini tüm Türkiye görmüş oldu.

YAZIN AMELE KIŞIN ÖĞRETMEN

ALİ (Ankara): KPSS’ye 5’inci girişim. Annem ev hanımı. Babam inşaat ustası. 7 kardeşiz. kardeşlerimin 2’si halen üniversitede okuyor. Yazları inşaatta çalışıyorum. Kışın da ücretli öğretmenlik yapıyorum. Devamlı KPPS’de ne yaptın sorularına yanıt vermek istemiyorum. Yeğenlerim üniversiteye girdi, mezun oldu, beraber sınava giriyoruz.

SEN NİYE ATANAMIYORSUN DİYORLAR

ZUHAL (Mersin): Garsonluk yaptım, dershanede çalıştım. Ben doğulu bir ailenin kızıyım, ister istemez bir baskı yaşıyorsun. Kendini kanıtlayabilmen için ekonomik özgürlüğünün olması gerekiyor. Öğretmen olman yada dört senelik bir üniversite mezunu olman hiçbir şeyi değiştirmiyor. Paranı kazandığın anda ailendeki bireylerin sana verdiği kıymet değişiyor. ‘Öğretmensin niye yapmıyorsun bu işi?’, ‘Her defasında 20 bin öğretmen atanıyor, sen niye atanamıyorsun?’ İnsanlar zekanı bile sorgulamaya başlıyor. İntihar eden arkadaşlardan bir tanesi bir çay ocağında çalışıyor ve sanırım patronu bardağı kırdığı için fırça atıyor ve o şahıs gidip kendini asıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir