Atom Bombaları ve Etkileri Savaşa Etkileri

Otto Hahn (Otto Han) tarafınca son aşamasına getirilen atom bombası, ABD’de Manhattan (Menhettın) Projesi ile tamamlanarak New Meksiko’da (Niv Meksiko) meydana getirilen başarıya ulaşmış denemelerin arkasından kullanıma hazır hâle getirildi. Tinian Hava Üssü’nden B-29 bombardıman uçağı Enola Gay (Enola Gey) tarafınca 6 Ağustos 1945’te Japonya saati ile 08.15’te Hiroşima şehrine atıldı.

Little Boy [Lidıl Boy (Küçük Oğlan)] isminde olan uranyum içerikli atom bombası patladığında ortalama 300 bin aşama ısı meydana getirerek 240 bin civarında masum insanoğlunun ölümüne niçin oldu. Aynı şekilde 9 Ağustos 1945’te Nagazaki şehrine atılan plütonyum içerikli atom bombası Fat Man [Fet Men (Şişman Adam)] ile aynı yıkım gene yaşandı ve ortalama 80 bin masum insan daha öldü. Oysa İngiltere’de cenk süresince ölen insan sayısı ortalama 60 bindir.

Japonya’ya atılan atom bombalarının insanlık üstündeki yıkıcı tesirleri:

• Bomba iki kilometrelik alandaki her şeyi yok etti.
• Bomba düştükten sonrasında 1 milyon derecelik 200 metre çaplı bir ateş topu yaydı. Dört kilometrelik çapa haiz bir alana ölümcül tesir yapmış oldu.
• Japonya’nın cenk direnci kırıldı.
• Patlama atmosfere tonlarca kül ve radyoaktif madde yaydı.
• Mantar şeklindeki nükleer bulut 12 kilometre yüksekliğe kadar ulaştı.
• Atılmış olduğu bölgede ve yakın yerlerde sonraki yıllarda engelli doğum oranları aşırı bir halde arttı. Ek olarak saç dökülmesi, kansızlık, kısırlık ve pek fazlaca çeşit kanser hastalığı ortaya çıktı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir