Avmlerde En Çok Tercih Edilen Markalar

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ve pazar araştırmaları şirketi GfK Türkiye ortaklaşa iş ile meydana getirilen ‘AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Markalar Araştırması 2010’ ile Organize Perakendenin AVM’lerdeki yıldızları belirlendi.

AVM ziyaretçilerinin tercihlerinde ilk sırayı alan yıldızlar; ZARA, SARAR, LCW, HOTİÇ, TEKİN ACAR, BURGER KING, MADO, KOÇTAŞ, ARÇELİK ve MEDIA MARKT olarak sıralandı.

AYD’nin GfK Türkiye ortaklaşa iş ile gerçekleştirdiği araştırma, 16 Eylül-5 Ekim 2010 tarihleri içinde 11 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Antalya, Diyarbakır, Denizli ve Konya) gerçekleştirildi. Araştırmada kantitatif tekniklerden CATI (bilgisayar destekli telefon anketi) kullanıldı. Bu kapsamda 18-55 yaş aralığında, avm ziyaretçisi (minimum iki haftada bir ziyaret eden) bin 222 şahıs ile görüşüldü. Markaların tüketici algısındaki değerinin ölçülmesi amacıyla Brand Potential Index analizi yapılmış oldu. Markanın tüketicinin zihninde oluşturduğu rasyonel değerler, duygusal değerler ve marka ile ilgili gelecekteki davranış eğilimi ölçüldü.Araştırma sonucunda, Hanım Tekstil, Adam Tekstil, Çocuk, Ayakkabı-Çanta, Kişisel bakım-Kozmetik, Restoran, Kafe, Dekorasyon-Mobilya, Elektronik (üretici perakende), Elektronik (perakende) kategorilerinde AVM ziyaretçilerinin tercihlerine nazaran belirlenen 10 marka şöyleki sıralandı:

Hanım Tekstil -ZARA

Adam Tekstil – SARAR

Çocuk – LCW

Ayakkabı / Çanta – HOTİÇ

Kişisel Bakım-Kozmetik – TEKİN ACAR

Restoran – BURGER KING

Kafe – MADO

Dekorasyon-Mobilya – KOÇTAŞ

Elektronik (üretici perakende) – ARÇELİK

Elektronik (perakende) – MEDIA MARKT

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir