Babek Zencani

Babek Zencani Biyografisi

Sorinet Gurubu yönetim kurulu başkanıdır. Türkiye, İran, Dubai, Endonezya, Malezya ve Tacikistan’da etkinlik göstermektedir.

Babek Zencani, 21 Mart 1974 tarihinde İran’ın başşehri Tahran’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Babek Murtaza Zanjani’dir. 1980’li yıllarda Türkiye’de koyun postu satarak ticarete başladı.

Babek Zencani, Sorinet Gurubu yönetim kurulu başkanıdır. Sorinet Tüm ortaklık kozmetik, finans ve bankacılık, hizmet, ticari havacılık, altyapı, yapı malzemeleri, informasyon teknolojileri ve internasyonal gayrimenkul geliştirme alanlarında etkinlik gösteriyor.

Babek Zencani adı son olarak Türkiye’de yürütülen 17 Aralık 2013 soruşturmasında Reza Zarrab‘ın patronu olarak geçmiştir. Zencani, Reza Zarrab vesilesiyle Gana‘dan 1.5 ton altını hiçbir kayıt altına alınmadan Türkiye’ye sokmakla itham ediliyor. Türkiye’de Reza Zarrab’ın gözaltına alınmasından sonrasında patronu olduğu iddia edilen Babek Zencani de İran’da gözaltına alındı. Gözaltına alınma sebebi; Tacikistan Merkez Bankası üstünden İran Petrol Bakanlığı’na 2 milyar Euro’luk düzmece senet göndermiş olmasıydı.

Babek Zencani, İran eski cumhurbaşkanı Rafsancani döneminde yapmış olduğu Merkez Bankası müdürü Mohsen Nourbakhsh’ın makam şoförlüğünden şimdilerde dolar milyarderliğine çıktı.

İran Merkez Bankası, yaptırımlar yüzünden her gün piyasalara 17 milyon dolar aktarıyordu. Bu zamanda binde bir komisyonla günde 17 bin dolar kazanan Zencani, 2010’da Devrim Muhafızları’nın yaptırım yüzünden dışarı çıkartamadığı 40 milyon doları bir kaç gün içinde yurt dışına gönderdi.

Yurt dışına petrol satışı icra eden ve İran hükümetinden milyarlarca dolarlık ihaleler alan Zencani’nin varlıklarının toplamının 15 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. ABD ve Avrupa Birliği, karap ara aklama ve İran aleyhine konulmuş olan ekonomik ambargoyu delmesinden dolayı adını kara listeye aldı ve Zencani böylece tanındı. Bu genç işadamının şahsî serveti ortalama 15 milyar dolar ve bu servetin deposu belli değil.

Avrupa Birliği tarafınca kara listeye, Hasan Ruhani hükümeti tarafınca ise mercek altına alınan Zencani, bir dergiye verdiği röportajda Dubai, Türkiye ve Malezya‘daki 64 şirketten oluşan bir ‘örümcek ağı’nı kullanarak milyonlarca varil petrol sattığını ve buradan elde edilmiş 17,5 milyar dolarlık geliri de İran Petrol Bakanlığı, Devrim Muhafızları ve Merkez Bankası’nın döviz rezervi ihtiyacının karşılanmasına aktardığını söylüyor.

1980’li yıllarda Türkiye’de ilkin koyun postu satarak ticarete başlamış, peşinden ise üniversite eğitim alan Babek Zencani, kozmetik işine girerek ‘Kont Kozmetik’ şirketini kurdu. ABD‘nin kara listesine girmeden ilkin ise Kont Group ve Kozmetik’i Merve Irmak isminde kişiye devretti. Babek Zencani’nin İstanbul’da 2008 senesinde kurduğu Kont Kozmetik ve Dış Tecim Limitet şirketinin etkinlik alanı kozmetikten tekstile, plastikten, altın ve mücevher ithalatı ile bankalar arası fon transferine kadar geniş bir yelpazeye haiz. Ek olarak Zencani, Çorlu’da 2012’de Kont Alüminyum adıyla alüminyum kutu üretimi yapmak suretiyle bir şirket kurdu. Zencani, 3 Ocak 2013’te Merve Irmak‘ı firmanın müdürlüğüne atadı. Zencani, Irmak’a Kont Group ve Kont Kozmetik’i 1 Şubat’ta devredince 8 Şubat’ta Kont Alüminyum’daki görevlerinden çekilme etti. Aynı gün Merve Irmak, Kont Alüminyum’daki yetkili temsilci deklare edildi.

Nisan 2013’te ABD ve AB’nin yaptırım listesine giren Zencani’nin yurt dışındaki hesapları dondurulunca İran’a döviz akışı da kesildi. Zencani İran hükümetine 2.8 milyar dolar borcunu ödeyemedi. Paranın bloke edildiğini öne sürdü. Bu tarihten sonrasında Türkiye’den İran’a altın ticareti başladı.

Babek Zencani‘nin yaptırımları delmek için kullandığı şirketlerden biri de Kont Kozmetik oldu. Kont Kozmetik’in Tacikistan’da 2011’de kurduğu Kont Bank da işlemlere aracılık etti. ABD Gömü’sine gore Zencani, Malezya‘da International Safe Oil, Dubai‘de Sorinet Commercial Trust Bankers ve gene Malezya‘da First Islamic Investment Bank vesilesiyle faaliyetlerini yürüttü. Gizemli ‘Bay Z’ olarak da adlandırılan Zencani’nin ek olarak ‘Rah Ahan‘ isminde bir de futbol kulübü var.

Babek Zencani‘nin, 17 Aralık 2013 soruşturması kapsamında Reza Sarraf vesilesiyle Gana‘dan 1.5 ton altını hiçbir kayıt altına alınmadan Türkiye’ye getirmiş olduğu iddia edildi. Babek Zencani‘nin, 23 Kasım 2015 tarihinde meydana getirilen duruşmasında Gana’dan yolcu uçağıyla İstanbul’a 1.5 ton altın getirdiklerini ve bu altını İstanbul‘dan Dubai‘ye götürdüklerini itiraf etti. Sadece Zencani Dubai’de altının ‘düzmece çıktığını’ öne sürdü.

30 Aralık 2013 tarihinde bazı İran’lı iş adamlarının ülkeye uygulanan yaptırımlar yardımıyla kısa sürede servet kazanılmış olduğu iddiasının peşinden, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptırımlardan haksız kazanç elde edenlerin soruşturulması için düğmeye bastı. Tahran Savcılığı, Türkiye’deki soruşturma kapsamında tutuklanan iş adamı Reza Zarrab’ın İran’daki iş ortağı Babek Zencani‘nin cezaevine gönderildiğini duyurdu.

3 Ekim 2015 tarihinde İran‘da idam talebiyle yargılanması başlandı. 30 Aralık 2013 tarihinde tutuklanarak İran devletini 2.8 milyar dolar dolandırma suçlamasıyla yargılanan Babek Zencani ile beraber yargılanan iki kişiye de 4 Mart 2016 tarihinde idam cezası verildi.

İran’ın yarı resmi Mehr haber ajansı, adını açıklamadığı yargı kaynaklarına dayandırarak 26 Kasım 2016 tarihinde verdiği haberde temyiz aşamasında bulunan idam kararının lağvedildiğini duyurdu. Sadece 3 Aralık 2016 tarihinde İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı’na konuşan Yargıtay Başkan Yardımcısı Gulam Rıza Ensari, Zencani hakkında verilen idam kararının Yüksek Mahkeme tarafınca onandığını belirtti.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir