Bahri Tanrıkulu

Bahri Tanrıkulu Biyografisi

Olimpiyat ikincisi ve 3 kere Dünya şampiyonu olan Türk millî Taekwondocudur.

Bahri Tanrıkulu, 16 Mart 1980 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Aslen Diyarbakır‘lıdır. Türk millî tekvandocu Azize Tanrıkulu’nun abisidir. Tunç ve Davet isminde da Taekwondocu iki adam kardeşi vardır. Babasının adı Abdülgaffar Tanrıkulu, annesinin adı Birgül’dür. Taekwondo sporuna 5 yaşlarında başladı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da tamamladıktan sonrasında Antalya Akdeniz Üniversitesi Gövde Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak etkinlik gösterdi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde spor hayatına devam etti.

Bahri Tanrıkulu çocukluğunda; çelimsiz ve zayıf bir çoçuk iken devamlı olarak hastalandığından anası götürmüş olduğu doktorun tavsiyesi ile 5 yaşlarındayken Taekwondo sporuna başlamış.

2004 Yaz Olimpiyatları’nda tekvando 80 kiloda finale kadar terfi etti. Sadece finaldeki ABD’li rakibi Steven Lopez’e yenilip Olimpiyat ikincisi oldu.

Bahri Tanrıkulu 1997 İtalya Turnuvası’nda Büyük Erkeklerde ikinci, 1998 senesinde Hollanda‘da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında üçüncü, İspanya‘da meydana getirilen İspanya Turnuvasında ikinci (genç) büyüklerde üçüncü, 1999 Kanada‘da meydana getirilen Dünya Şampiyonası’nda 2. (büyükler) 2000 senesinde Yunanistan‘da meydana getirilen Avrupa Şampiyonası’nda birinci, Kore‘de meydana getirilen Kore Turnuvası’nda birinci, 2001 Dünya Şampiyonu, 2002 Avrupa Şampiyonu ve Dünya Kupası ikincisi oldu.

2007’de Çin‘in başkenti Pekin‘de düzenlenen Dünya Taekwondo Şampiyonası’nda erkekler 84 kiloda dünya şampiyonu oldu.

2009 senesinde Kopenhag‘da düzenlenen Dünya Şampiyonasında 3. Dünya Şampiyonluğunu kazanmış gene aynı yıl Dünya Kupası şampiyonluğunu kazanmıştır.

2012 Londra, Olimpiyatlarında Ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

Bahri Tanrukulu ,olağan dışı bir sporcumuz en büyük zevki motosiklete binip hız yapmak, beyaz perdeye gitmek ve gezi etmektir. Şu anda Spor Bakanlığında Müşavir, Dünya Olimpiyat Üyesi Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Sporcu Komisyonu Başkanlığında görevini sürdürüyor, ek olarak İstanbul Büyük Kent Belediye Taekwondo takımının antrenörlüğünü yapıyor.

2005 senesinde İspanya‘da meydana getirilen Dünya Taekwondo Şampiyonası’nda Tina Morgan ile tanıştı. ondan sonra İzmir‘deki 2005 Üniversite Yaz Oyunları’nda arkadaşlıkları ilerlemiş. Akabinde Bahri Tanrıkulu Avustralya‘ya giderek Tina Morgan’ın ailesi ile tanıştı.

Bahri Tanrıkulu, 2009 yılının Ocak ayında Tekvando dünya eski şampiyonu Avustralya’lı Tina Morgan ile evliliğe ilk adımını attı. Tina Morgan 2006 senesinde Avustralya adına Taekwondo’da dünya şampiyonu olmuştur. 2010 senesinde Kaan isminde bir dünyaya gelmiştir.

Spordan kazandıklarıyla iş hayatına atılmak isteyen ve bir tekstil şirketi kuran ulusal sporcu, spordaki başarısını tecim hayatında gösterememiştir.

Bahri Tanrıkulu, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Üyesidir.

Bahri Tanrıkulu’nun Almış olduğu Madalyalar :
1999 – Edmonton Dünya Şampiyonası, Gümüş
2001 – Jeju Dünya Şampiyonası, Altın
2003 – Garmisch-Partenkirchen Dünya Şampiyonası, Bronz
2004 – Atina Olimpiyat Oyunları, Gümüş
2005 – Riga Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2006 – Bonn Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2007 – Pekin Dünya Şampiyonası, Altın
2008 – Roma Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2009 – Kopenhag Dünya Şampiyonası, Altın
2012 – Avrupa Olimpiyat Seçmeleri birincisi

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir