Bahriye Üçok

Bahriye Üçok Biyografisi

Tarihçi, politika bilimci ve politikacı. Laiklik, hanım hakları ve gericilik tehlikesi üstünde durmuş, köktencilik dinci grupların düzenlemiş olduğu bombalı bir saldırıda yaşamını yitirmiştir. Üçok, Türk siyaseti için oldukça mühim emek harcamalar yapmış, kıymetli bir politikacı olarak bilinmektedir. İyi derecede Fransızca, Arapça ve Farsça bilen siyasetçi İslamiyet’e ılımlı yaklaşımlarda bulunmuş, yobazlığın önüne geçmeye çalışmış ve “İslam’dan Dönenler“, “Yalancı Peygamberler” ve “İslam Devletlerinde Hanım Hükümdarlar” adlı üç kitap yayınlamıştır. Üçok’a düzenlenen hücum PKK ve bir köktencilik dinci grup ortaklığıyla yapılmıştır.

1919 senesinde Trabzon‘da dünyaya geldi. İlköğrenimini Ordu‘da tamamladıktan sonrasında İstanbul Kandilli Kız Lisesi‘ne devam eden Üçok, hemen sonra öğrenimine Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde devam etti. Ortaçağ ve Türk-İslam Zamanı Kısmı‘nde almış olduğu eğitimin yanı sıra Devlet Konservatuarı Opera Kısmı‘ne de giriş yaptı ve iki fakülteden de mezun oldu. Mezuniyetinin peşinden ilkin Samsun‘da hemen sonra da Ankara‘da toplam 11 yıl süreyle lise öğretmeni olarak vazife yapmış oldu.

1953‘te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi‘nde bir ilk gerçekleşti; zira Bahriye Üçok fakültenin ilk hanım öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Bilimsel nitelikli kariyeri 1957‘de tabip olmasıyla hız kazanan Üçok, 1964 senesinde ise
İslam Devletleri’nde Hanım Hükümdarlarla” adlı sav çalışmasıyla doçent ünvanını aldı. İyi derecede Farsça ve Arapça bilmiş olduğu için İslam dini üstüne yapmış olduğu araştırmalar sonucunda Kur’an-ı Kerim’e bağlı kalmış olarak İslamiyet’i modern, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladı. Köktencilik gruplardan bu yüzden tehditler almaya başladığı için Üçok, bilimsel niteliği olan çalışmalarına bir süre ara vermek mecburiyetinde bırakıldı.

1971 senesinde devrin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafınca saptanca senatörü seçilen Üçok’un etken siyasal yaşamı da bu şekilde başlamış oldu. Beş yıl süresince Cumhuriyet Senatosu divan üyeliği yaptıktan sonrasında 1977‘de CHP’ye katılan Bahriye Üçok, 1983 senesinde Halkçı Parti’nin kurucu üyesi oldu. 1984‘te meydana getirilen genel seçimlerde bu partiden Ordu milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi.

1986 senesinde SHP’ye geçen siyasetçi, Kasım 1988‘de katılmış olduğu bir TV programında “İslam’da örtünmenin ve oruç tutmanın mecburi olmadığını” açıklaması üstüne “İslami Hareket” adlı örgütten tehditler almaya başladı. 1990‘da parti meclisi üyesi olarak seçildikten kısa bir süre sonrasında Üçok, 6 Ekim 1990 günü Ankara’daki evine gönderilen kitap paketini açmaya çalışırken içine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Siyasetçi o dönemde partisi SHP için bir laiklik raporu hazırlıyordu.

Türkiye’nin yetiştirdiği oldukça mühim bir isim olan siyasetçinin ölümünün peşinden adı İzmir‘de mühim bir meydana; Artvin ve Ankara’da da bir caddeye verildi.

Doç. Dr. Bahriye Üçok’a düzenlenen bombalı saldırıyı PKK üstlenmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren Türkiye Devrimci Halk Partisi İzmir sorumlusu Gülay Calap ise 16 Ocak 1994 tarihinde İzmir’de gözaltına alınmış, 12 senelik hapis cezasının peşinden DTP Parti Meclisi üyesi olarak 2007 Nevruz’unda Çanakkale’ye gelmiştir. Calap, 2007’nin Kasım ayında meydana getirilen parti kongresinde DTP Genel Başkan Yardımcısı olmuştur. 21 Mart 2007 tarihinde, DTP’nin Çanakkale’de gerçekleştirdiği Nevruz etkinliğinde yapmış olduğu konuşmada, bölücü terör örgütü PKK’yı ve lideri Abdullah Öcalan’ı övmüş bu sebepten adliyeye sevkedilmiş sadece meydana getirilen duruşmaların hiçbirine katılmamıştır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir