Balçiçek İlter

Balçiçek İlter Biyografisi

Yüzünden noksan olmayan tatlı tebessümü ile memleket meselesinin üstüne büyük bir cesaretle gidebilen nadir kuvvetli kadınlardan biri o.

Balçiçek İlter, 16 Haziran 1973 tarihinde Bursa’da dünyaya gelmiştir. Anası Lale İlter, Babası Kerem İlter’dir. Nazlı isminde bir kız kardeşi vardır. Anne ve babası Ankara’da yaşamış olduğu için, İstanbul’da yazar olan büyükbabası Şahap Sıtkı İlter ile babaannenin elinde büyüdü. 7 yıl bale eğitimi aldı. Liseyi İstanbul’da Dame de Sion Fransız Lisesi‘nde okudu. Lise bittikten sonrasında bir yıl Paris‘te yaşadı. ODTÜ‘nün Psikoloji Kısmı’nden mezun oldu.

Fransız okulunda okumuş olduğu için Fransızcası oldukca iyi olduğundan, Cosmopolitan Dergisi için tercüme yaparak meslek hayatına ilk adımı attı. Sonrasında Güncel Dergisi‘nde çalıştı. Ankara Güncel’in haber müdürü oldu; sonrasında Ankara temsilcisi oldu.

Sonrasında 27 yaşlarındayken 2000 senesinde İstanbul’da Sabah’ın mecmua grubunda grup koordinatörü olarak işe başladı. Hülya dergisi onun projesidir. Sonrasında da eklerden görevli yazı işleri müdürü oldu. Sabah gazetesindeki yazıları ağır şekilde eleştirilince gazeteden ayrıldı. Habertürk TV‘ye geçti. 28 Şubat 2013’te görevine son verilinceye değin aynı grubunun Gazete Habertürk adlı gazetesinde köşe yazarlığı yapmış oldu. “Söz Sende” ve “Karşıt Görüş” programlarını sundu.

Peşinden 2013 senesinde Türkiye gazetesinde yazarlık halletmeye başladı. Sonrasında Takvim gazetesinde yazdı.

Balçiçek İlter, 1996 senesinde pazarlamacı ve reklamcı Ali Pamir ile evliliğe ilk adımını attı ve “Pamir” soyadını kullanmaya başladı. Ekim 2010 senesinde boşandı ve “Pamir” soyadını kullanmaktan vazgeçip kendi soyadını aldı. Kızı Lal ve oğlu Şimal (d.17 Mayıs 2007) isminde İkiz evlatları vardır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir