Berzem Kalesi Neresidir?

Berzem Kalesi neresidir sorusu Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ile ayrı bir anlam kazanmıştır.

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Berzem Kalesi

Berzem Kalesi, günümüzde Türkmenistan sınırları içinde bulunan Merv şehrinde bulunmaktadır. Merv şehri, Ceyhun ırmağı kıyısında yer almıştır.

Sultan AlpArslan, 200.000 kişilik bir ordu ile Karahanlılar üstüne bir sefer tertib eder. Yol üstünde Yusuf el- Harezmi adlı bir kumandan tarafınca yönetim edilen Berzem Kalesi vardır. Bu kale Sultan AlpArslan‘a teslim olmadı, direnç etti. Fakat YusufSultan AlpArslan‘a karşı daha çok direnemeyeceğini anlayınca teslim olur. Aslen bu, Yusuf‘un haince planının bir parçasıdır.

Sultan Alparslan’ın Hayatına Mal Olan Ok

Türkler, savaşlarda kullandıkları silâhları kendileri imâl etmişler ve bu geleneği “namus” olarak niteleyerek yüzyıllarca devam ettirmişlerdir. Türk yayları daha hafifçe, kalkanları ise daha hafifçe ve küçüktür. Okları, bir millik mesafeye kadar ulaşır ve cenk esnasında bir okçunun yanında taşımış olduğu ok sayısı 30 ile 50 içinde değişmektedir.

Kullanılan gösterim libresi ne kadar yüksek olursa gerginliği artar ve o denli uzun mesafeye ulaşır tesiri de o denli büyük olmaktadır. Sultan Alparslan’ın yay germe ve ok atmadaki maharetine karşın asi Berzem Kalesi Kûtvâli Yusuf Hârezmî’ye attığı okun ilk kere hedefini bulamaması onun hayatına mal olan bir ironi olarak tarihte yerini almıştır.

Bu bildiride Malazgirt Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasını elde eden etmenlerden ok ve gösterim askeri, siyasal ve hukuki durumu kaynaklardaki bilgiler ışığında incelenmiş ve izah edilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir