Betimleyici Anlatım Örnekleri, Betimleme Örnekleri

Sözcüklerle fotoğraf çizme sanatı olarak da malum betimletici ifade türünde yazar eserinde kurguladığı mekanları ya da bir kişinin görünüşünü tasvir ederek okuyucunun zihninde bu görüntüleri canlandırmayı amaçlar. Betimleyici ifade biçiminin daha net bir halde kavranması için “Betimleyici ifade örnekleri” için aşağıda yer edinen paragrafların detaylı bir halde incelenmesini tavsiye ediyoruz. Aşağıda yer edinen örneklerde betimlemenin anlatımda iyi mi kullanıldığını görebilirsiniz.

Betimleme Örneği

Oturduğum yerden kalktım; hiçbir şey söylemeden ona elimi uzattım. İlk kere görmüş olduğu bir insanı incelem ediyormuş şeklinde beni süzdü, yüzüne bir sarhoş gülüşü yayıldı. Gözlerimi indirdim. Yeniden baktığım süre yatakta bir parça doğrulduğunu ve gözlerini, büyük bir kaygı içindeymiş şeklinde açtığını ve ara sıra, bir uykudan uyanmaya çalışır şeklinde kırptığını gördüm. Beyaz örtülerin altından fırlayan sağ omzu ve kolu, yüzü kadar nefes ve beyazdı. Sol dirseğini yastığa dayamıştı.

Yukarıdaki paragraf Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” adlı kitabından alınmıştır. Paragrafta yer edinen “yüzüne bir sarhoş gülüşün yayılması, yatakta bir parça şeklinde doğrulması, beyaz örtüler, kolunun yüzü kadar nefes ve beyaz olması, sol dirseğin yastığa dayanması” şeklinde ifadelerle görüntüler tasvir edilerek okuyucunun zihninde canlandırılmaya çalışılmıştır.

Betimleyici Ifade Örneği 2

Ne yapacağımı nereye gideceğimi düşünmeden Cihan Oteli’nin önünden geçerek denize inen İskele yoluna saptım ilkin. Atlarla, otomobillerle dolu bir gürültülü sokağın başlangıcında her biri koyun büyüklüğünde sokak köpekleri boylu süresince uzanmış, kimsenin onlara dokunmayacağından güvenilir, derin derin uyuyorlardı. İhtiyarlardan birkaçının onları rahatsız etmemek için yollarını değiştirdiğini, kenarlarından geçtiğini ya da üstlerinden atladığını gördüm. Bahçe duvarlarından nar, portakal, turunç, ve limon dalları sarkıyordu. Trabzon hurmaları olgunlaşmaya başlamıştı ve yeşili yorulmuş otların arasındaki taşlardan fışkırmış yabani incir ağaçları hala yaz kokusu salıyordu. Şehrin basamak basamak denize doğru indirilmiş olduğu, tüm sokakların önünde sonunda denize açıldığı, araya yolun girmediği zamanlardaydım. Liman hemen hemen eski halindeydi ve yolun sonunda kumsallar uzanıp duruyordu.

Yukarıdaki paragrafta “denize inen iskele yolu, atlarla ve otomobillerle dolu sokak, koyun büyüklüğünde sokak köpekleri, duvarlardan nar, portakal ve limon ağaçlarının sarkması, olgunlaşan Trabzon hurmaları, sokakların basamak basamak denize kadar inmesi…” şeklinde tasvirlerle görüntüler okuyucunun zihninde canlandırılmaya çalışılmıştır. Anlatımda görülen bu biçime betimle denilmektedir. Mevzu hakkında daha detaylı data için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz…

Ifade Türleri I Betimleme Nedir? ⇐

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir