Bilinç Akışı Tekniği Nedir? (Bilinç Akışı Örneği)

Roman ya da öykü türünde karakterlerin aklından geçenleri, o anki duygu ve düşüncelerinin belli ve mantıklı bir sıralama yapmadan, araya girmeden seri şekilde okuyucuya aktarıldığı tekniğe “Şuur Akışı” denir.

Anlık izlenimlerden oluşan duygu ve düşünceler dile getirildiğinden aktarılan ifadeler karışık ve düzensiz olabilir. Düşünceler karakterin kendi azından şimdiki süre şeklinde dile getirilir. Bu teknikte düşüncelere herhangi bir sıkıdüzen uygulanmadığı şeklinde çoğu zaman dilbilgisi kurallarına da uyulmaz. Anlatılanlarda bilinçsizlikle beraber anlık imgelerle beraber devamlı değişen duygu ve düşünceler yer almıştır.

Dile getirilen düşünceler daha oldukca kahramanın kendi kendine sayıklaması şeklinde olduğundan cümleler içinde herhangi bir mantıksal bağ bulunmaz. Cümleler içinde ve söylenenlerde bir mantıksallık olmasa da insan gerçekçiliğini olduğu şeklinde içten bir halde yansıtması bakımından roman ve öykü ifade teknikleri içinde oldukça mühim bir yenilik olarak kabul görmektedir.

Türk Edebiyatı’nda Oğuz Atay, şuur akışı tekniğini Tutunamayanlar adlı romanında etkili bir halde kullanmıştır. Bilhassa bir bölümde kahramanın düşünceleri sayıklamayı çağrıştırır şekilde ortalama 75 sayfa kadar bu teknikle ifade edilmiştir.

Şuur Akışı Tekniği Örneği

Gözlerden iyice uzaklaşmıştım. Yalnız yürümeyi ve saatlerce oturmayı seviyordum. Denizin üstünde martılar adeta yalnızlığıma ortak oluyordu. Arada bir de balık avlamak için suya akın ediyorlardı. Saatlerce oturdum. Her balık yem olduğunda martıların mutluluğuna ortak oldum. Deniz sakindi. Kayalara hafifçe bir dalga vuruyordu. Dalga sesi martılarla karıştı. Fark ettim ki hayatta değişik tonlar var. Kim bilir onları fark edebilmek gerekiyordu. Bugüne dek iyi mi kaçmıştım her şeyden. Sözgelişi arkadaşlarıma güvenmedim hiçbir süre. Sanki mutluluklarında ben yoktum. Bir ihtimal çocukken bu şekilde değildik. Daha saf bir bağlılık vardı aramızda. Ne güzel günlerdi; koşar ve mutluluğa kanat çırpardık. Şimdi martıların balık avlaması kadar basitti mutlu olmak.

Uyarı ⇒ Şuur  akışında düşünceler kahramanın ağzından anlatılması sebebiyle iç konuşmaya benzemektedir. Sadece iç konuşma tekniğinde anlatılan duygu ve düşünceler daha tertipli ve mantıklıyken şuur akışında ifade edilenlerde düzensizlik ve dilbilgisi hatalarıyla beraber bir sayıklamaya benzer bir durum söz mevzusudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Türkçe Ders Notları
Edebiyat Ders Notları

Ifade Teknikleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir