Bisküvi Arası Lokum

Bisküvi Arası Lokum sevenler var mı aramızda ? Yada en azından biskücü lokum durumlarından haberi olanlar ?

Evet aslına bakarsak yazıyı okuyacak bir çok kişinin bunu bilmediğini farzederek yazıyı kaleme alıyorum fakat internette arama yapınca gördüğüm kadarıyla bisküvi arasına lokum koyarak yiyenler {hiç de} azca değilmiş. Doğrusu en azından ben oldukça azca şahıs bunu biliyordur diyerek yazıyı yazmaya karar verdiğimde bu şekilde birşeyle karşılacağımı tahmin etmemiştim.

Bilhassa lügat sitelerinde değişik yorumlar gelmiş. Kimisi bilhassa bisküvi arasına gül lokumu tercih ediyormuş. Açıkçası ben öyleki pek sevmiyorum. Ben mütevazı lokumu petit beurre seçimi bisküvinin içine bırakıyorum ve öyleki yiyorum. Fakat lokumun oldukça yumuşak ve bisküvi içinde acele yayılabilen özelliğe haiz olmasını yeğliyorum.

Tadı da oldukça iyi oluyor bana bakılırsa. Daha ilkin asla denememişlere tavsiye ederim.

Ayrıca bazı yerlerde bu mevzuyla ilgili şu biçim yorumlar gördüm : “Eskiden köylerde kasabalarda hayır amaçlı olarak dağıtılırdı. Yada o zamanlarda kutu bisküvi alınınca yanında bir kutu da yumuşak lokum alınırdı. Aslen bir Anadolu geleneği olan Lokum arası bisküvinin orjinali “püsküğüt arasına lokum gatmak” tır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir