Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ? Boğazımız Neden Ağrır

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı bilhassa havanın soğuk olduğu zamanlarda beliren sıhhat problemlerinden biridir. Birçok boğaz ağrısı sıcak ortamlarda bulunarak geçer. Fakat boğaz ağrısının tehlikeli olduğu durumlarda vardır. Bilhassa uzun süre devam eden boğaz ağrısı fazlaca can sıkan bir durumdur. Kişinin günlük yaşamını negatif derecede etkilemesi bir an ilkin bu rahatsızlıktan kurtulmak icap ettiğini gösterir. Boğaz ağrısı kendini yutkunma da zorlama, ağrı ve boğaz bölgesinde şişlik seklinde gösterir. Bir çok vakit kendi geçiyor olsa da gene de aile hekimi ya da uzman bir hekime görünmek gerekir. Böylece boğaz ağrısının nedenini öğrenmek mümkün olacak ve gerekiyor ise tedavi uygulanacaktır. Eğer şiddetli boğaz ağrısı yok ise evde kendi başınıza da bazı organik yöntemler ile boğaz ağrısı sorununda kurtulma imkânınız var.

 

Boğaz Ağrısının Sebepleri

Boğaz ağrısına sebep olan en büyük niçin soğuk havalara maruz kalmış olarak boğazın şişmesidir.

Boğaz bölgesinde oluşan enfeksiyonlarda boğaz ağrısına sebep olan nedenler arasındadır.

Zararı dokunan cisim yutmak gene boğaz ağrısına sebep olabilir.

 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bir çok vakit soğuk havaların niçin olduğu boğaz ağrısından kurtulmak için öncelikli olarak doktora görünmek önerilir. Fakat ciddi bir boğaz ağrısı yok ise evde kendi imkânlarınız ile boğaz ağrısının verdiği negatif durumdan kurtulmak mümkündür. Bilhassa boğaz ağrısından ilkin meydana gelen kaşınma hissi tedbir alınması ihtiyaç duyulan en mühim zamanlama olmaktadır. Bu zamanda tedbir alarak boğaz ağrısı oluşmadan tedavi etmek gerekir. Boğaz bölgesinde biriken virüsler boğaz kısmında bir tıkanma meydana gerekir. Bu soğuk ile birleşince boğazda durağan(durgun) kalan bu virüsleri sıcak ürünler tüketerek boğaz yolunu açmanız mümkün. Sıcak ürünler olarak çorba, çay, kahve ve nebat çayları tüketmek oldukça yararlı organik bir tedavi yöntemdir. Ek olarak tuzlu su yapmak ve gargara şeklinde içmek gene boğaz ağrısına kısa sürede tesir eder.

 

Zencefil

Birçok derde ilaç olan zencefil ile çay yaparak boğaz ağrısının sertliğinden kurtulmak oldukça kolay. İçerisine bir miktar şeker eklemek gene zencefilin acı tadını hafifletmek için kullanılır.

Nebat Çayları

Piyasada satılan birçok organik özelliğe haiz nebat çayı vardır. Bu çayları tertipli olarak tüketmek boğaz ağrısının katlanılmaz durumundan kurtulmaya destek sunar. Günlük 2 yada 3 kez sıcak nebat çayı içerek kısa sürede boğaz ağrısını ortadan kaldırır.

Su

Vücudumuzun olmazsa olmaz ihtiyaçlarının başlangıcında gelen su gene boğaz ağrısına da kati çözüm sağlar. Bilhassa ılık şekilde içilen su yardımıyla boğazda bulunan virüsleri temizleme de oldukça etkilidir. Bol miktarda su tüketerek boğaz ağrısı tedavisi yapılabilir.

Nane ve Limon

Nane ve Limon bilinmiş olduğu suretiyle birçok derde ilaç olan ikilidir. Bilhassa limonun içinde bulunan C vitamini kış aylarında enfeksiyonlar ile mücadelede en büyük role haiz yiyecektir. Bolca oranda C vitamini alarak vücudu enfeksiyonlardan temizlemek mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir