Bursa’nın Fethi ve Osman Gazinin Vefatı

Orhan Bey uç beylerinin yardımı ile Bursa’nın İstanbul ile irtibatını ve yardımını elde eden Mudanya’yı gemlik üstünden hücumla fethetti (1321).

Orhan Gazi babasının isteği üstüne on senedir kuşatım altında bulunan Bursa’nın fethine ehemmiyet verdi. Bununla beraber Köse Mihail, Turgut Alp, Şeyh Mahmut Gazi, Şeyh Edebalı, Kardeşi Ali Şemseddin oğlu Ahi Hasan olması durumunda harekete geçmişti. Onun bu hareketi Anadolu’nun bu bölümünde büyük bir havanın meydana gelmesine niçin oldu Gaza ve cihat yapmak için pek oldukca insan uçlara koşmuş idi. Orhan Gazi sayıları 5000 i kabul eden bir kuvvetle 1325 senesinde Yenişehir ovasından harekete geçti. Yolu üstündeki Androsonu alarak kaleyi yıktıktan sonrasında Bursa önlerine geldi. Pınarbaşı mevkiine karargah kurdu.

Orhan Gazi Türk geleneği icabı Bursa Tekfuruna Köse Mihail’i göndermiş ve teslim olmaya çağrı etmiştir. Bursa tekfuru Bursalıların götürebilecek kadar mallarını götürmelerine müsaade edilmesi sonucu teslim oldu. Antak kalma gereği Bursa hisarının kapıları açılarak hisara öncelikle Ali Şemseddin oğlu Hasan girdi. Daha sonrada Orhan Bey gazileri ile beraber şehre girdi (6.Nisan.1326).

Özetlemek gerekirse Mevzu Başlıkları

Osman Gazi’nin Vefatı

Osman Gazi (Temsili)

İlk Cuma namazı bir manastırda kılınmış kent temizletilmiş, sahipsiz kalan evler gazilere dağıtılmış evlerinde kalan Hristiyanlara ise adaletle davranılmıştır. Şehre bir dizdar ile subaşı atama eden Orhan Gazi gazilerle beraber ölüm yatağında bulunan babasının yanına dönmüştür.

Osman Bey Bursa’nın kurtarılışı haberini aldıktan sonrasında oldukca yaşamamış oğlu Orhan Beye devlet idaresi hakkında tavsiyelerde bulunduktan sonrasında kendisinin Bursa da Gümüşlü Kümbete gömülmesini vasiyet ederek 69 yaşlarında 43 senelik liderlik sonunda vefat etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir