Büyük ve Küçük Kan dolaşımı Nedir ? Merak Ettiniz mi ?

Vücutta Kan Dolaşımı

Vücudun en temel işlevi asla kuşkusuz ki kan dolaşımıdır. Kan dolaşımında rol oynayan yapı taşları temiz kanın tüm vücutta belirli zamanlarda dolaşmasını sağlar. Kalbin emek vermemesi kan dolaşımını tamamen durduran bir faktördür. Bu durumda vücuda oksijen alışverişi de durarak ölümün meydana gelmesine sebep verir. Kan dolaşımının sebebi vücuttaki hücrelere lüzumlu olan oksijenin ve temiz kanın taşınmasıdır. Böylelikle vücudun içinde bulunan atıkların uzaklaşması sağlanır. Vücutta dolaşan kanın iki türlü yolu vardır. Büyük ve minik kan dolaşımı olarak ikiye ayrılır.

 

1-Ufak Kan Dolaşımı

Ufak kan dolaşımı, vücutta kirlenmiş olan kanın temizlenmesini elde eden kan dolaşımına verilen isimdir. Bu dolaşımın başladığı nokta sağ karıncık olup, sol kulakçık kısmında sonlanır. Akciğerde bulunan atardamar ile sağ karıncık kısmında süregelen kirli kan buradan göç eder ve akciğere doğru yol alır. Akciğerde biriken kirli kan buradan da toplardamar ile sol kulakçık kısmına aktarılır. Akciğerde hava ile temizlenen kan yine kalp ile vücuda dağılır. Şu demek oluyor ki özetlemek gerekirse vücutta bulunan karbondioksit dışarı atılır ve yerine temiz oksijen alımı yapılır. Vücudun sağ kısmı minik kan dolaşımı için atanmış birer görevi olan organlarla çevrilidir.

 

2-Büyük Kan Dolaşımı

Büyük kan dolaşımı, akciğerde temizlenmiş olan kanın vücuda dağılması sağlanır ve vücutta bulunan kirli kanların kalbe gelmesi sağlanır. Büyük kan dolaşımı esnasında sol karıncık kısmında bulunan temiz kanın aort ve öteki tüm atardamarlar ile tüm iç organlara ve dokulara dağıtılması sağlanır. Bu işlem esnasında ise kılcal damarlardan gelen oksijen, karbondioksit ile yer değiştirir. Bu esnada birikmiş olan karbondioksit ve kirli kan kalbe gelir ve sağ kulakçıkta birikir. Kalbin sol tarafı bu işten görevli olarak çalışır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir