Cafer Mahiroğlu

Cafer Mahiroğlu Biyografisi

Cafer Mahiroğlu, 2020 Ocak ayında “Halk TV” tv kanalını satın aldı.

Cafer Mahiroğlu, 1966 senesinde altı çocuklu bir ailenin oğlu olarak Sivas’ın Akpınar köyünde dünyaya gelmiştir. Daha altı aylıkken babasını yitirdi. İlkokul ve ortaokulu Sivas’da tamamladı. Liseyi İstanbul’da tamamlamış oldu. Liseden mezun olduktan sonrasında İstanbul‘da iş hayatına atıldı. 1984 senesinde 18 yaşlarında iken İngilizce öğrenmek için talebe olarak gittiği İngiltere, Londra’da konfeksiyon sektöründe çalışmaya başladı. Ütücülükten temizliğe her işi yapmış oldu.

İngiltere’deki Select adlı tekstil firmasının sahibi olarak malum Mahiroğlu, uzun süre konfeksiyon sektöründe çalıştıktan sonrasında, konfeksiyon markasını satın alarak kendi işini kurdu. Bugün Romanya, Vietnam, İngiltere ve dünyanın pek oldukça yerinde fabrikası ve 6 binin üstünde çalışanı var.

1991 senesinde çalışanı olduğu Armondi tekstil şirketini alan Cafer Mahiroğlu, Top Shop, New Look, Dorotthy, Perkins, Tesco, Evans benzer biçimde birçok markanın üreticiliğini yapıyor.

1983 senesinde kurulan ve kısa sürede 350 mağazasıyla İngiltere‘nin büyük markalarından biri haline gelen Select, 2007 senesinde mali krize girince Cafer Mahiroğlu, şirkete talip oldu ve 13 milyon sterline şirketi satın aldı. Verimsiz ve gelir sağlamayan mağazaları kapatarak organizasyonu güçlendirdi ve şirketi tekrardan ayağa kaldırmayı başardı.

Halen bünyesinde İngiltere‘nin yanısıra, Türkiye, Romanya, Vietnam, Çin ve Hindistan‘da ortalama 1500 ü Türk, 7 bine yakın çalışanı ile, üretim fabrikaları ve mağazalar zinciriyle geniş bir istihdam alanı gerçekleştiren Select, etkinlik gösterdiği ülkelerin ekonomilerine mühim bir katma kıymet oluşturuyor.

İngiltere’nin en varlıklı 100 insanı içinde bulunan Cafer Mahiroğlu, çoğunlukla maddi sıkıntılar yaşayan ve batmak suretiyle olan markaları satın alıyor.

2017 senesinde da 2008 senesinde kurulmuş olan “Markofoni” adlı online alışveriş sitesini 15 milyon dolara satın aldı.

Internasyonal mecmua Forbes’in Türkiye versiyonu 2016 yılı Kasım sayısında Cafer Mahiroğlu’nun öyküsünü kapak yapmış oldu. Forbes dergisi, Mahiroğlu’nun başarı öyküsünü ‘Türk Kumaşı’, ‘Yeni Asil Ender‘ başlığı ile Kasım sayısında kapağına taşıdı.

Cafer Mahiroğlu, CHP‘nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal‘ın sahibi olduğu “Halk TV” tv kanalını 2020 Ocak ayında satın aldı.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir