Çağatay Ulusoy

Çağatay Ulusoy Biyografisi

Çağatay Ulusoy, 23 Eylül 1990 tarihinde İstanbul Bakırköy’de dünyaya gelmiştir. Babası Bulgaristan göçmeni, anası ise Boşnak. Avcılar Lisesinde okudu. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünde Sulama Sistemleri üstüne eğitim görmüştür.

Ayla Algan‘dan oyunculuk dersleri aldı. Ek olarak 2010 senesinde, oyuncu Vahide Gördüm ve gene kendisi benzer biçimde oyuncu olan eşi Altan Gördüm‘ün sanat okulu “Akademi 35 Buçuk”da 2 ay oyunculuk dersi almıştır. 2009 yılından beri manken olarak iş koşturmacasındadır. Çağatay Ulusoy, 2010 senesinde Devletimizde 15 Ekim 2010 tarihinde meydana getirilen best model (Best Model of Turkey) yarışmasında birinci olmuştur. 2011 senesinde, Bulgaristan‘da meydana getirilen Best Model Türkiye’yi temsil etti.

İlk görevi Show TV’de 2011’de yayınlanmaya başlanmış olan “Adını Feriha Koydum” adlı dizideki Komut Sarrafoğlu karakteridir. İlk kez 2011 senesinde yönetmenliğini Ömer Vargı’nın yapmış olduğu “Anadolu Kartalları” adlı beyaz perde filmiyle kamera karşısına geçti. Bu filmimizde Engin Altan Düzyatan, Şevket Çoruh, Özge Özpirinçci, Ekin Türkmen, Hande Subaşı, İlhan Şeşen ile beraber oynadı. Filmimizde Üsteğmen Ahmet Onur karakterini canlandırmış ve bu rolüyle de büyük beğeni toplamıştır.

Çağatay Ulusoy, “Adını Feriha Koydum” adlı dizisinin yapım ekibinde çalışan Ceyda Gönenç‘le bir yıl aşk yaşadı.

2012 senesinde Yapımcısı Fatih Aksoy olan “Eve Düşen Yıldırım” dizisinde Murat Han, Gizem Karaca, Seda Akman ve ve Ergün Uçucu başrollerde oynarken Çağatay Ulusoy, konuk oyuncu olarak görünmüştür.

İstanbul Narkotik Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü tarafınca 25 Ocak 2013 tarihinde meydana getirilen operasyonda aralarında Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, DJ Nuri Kösem ile Selin Boronkay, Cemal Hünal, Yusuf Akgün, Ergun Taş ve Cenk Eren‘in de olduğu meşhur adların bulunmuş olduğu 35 şahıs ile birlikte Çağatay Ulusoy’da gözaltına alınmıştır. Aynı gün özgür bırakılmıştır. Sadece meşhur adlar hakkında uyuşturucu ticareti yapmak suçundan dava açıldı. 5 yıl devam eden mahkeme sonunda İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşması 16 Mayıs 2018 tarihinde sonuçlandı ve Mahkeme Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, DJ Nuri Kösem ile Selin Boronkay “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Mahkeme Cenk Eren’e de, “uyuşturucu madde ticareti yapmak” suçundan 5 yıl hapis cezası verdi. Ele geçirilen maddenin kokain bulunduğunu belirten mahkeme cezada artırım uygulayarak, 7 yıl 6 aya çıkardı. Cezada “iyi hal” indirimi de tatbik eden mahkeme Cenk Eren’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Yargıtay’ın verilen cezaları onaması halinde meşhur adlar cezaevine girecek.

2013 senesinde “Medcezir” dizisinde Serenay Sarıkaya ve Sulh Falay ile başrolü paylaştı.

2015 senesinde başrollerini Leyla Lydia Tuğutlu ile paylaşmış olduğu “Delibal” adlı beyaz perde filmimizde öteki rollerde Nazan Kesal, Mustafa Avkıran, Hüseyin Avni Danyal, Laçin Ceylan, Defne Kayalar, Toprak Sağlam, Sulh Aytaç, Güneş Zavrak ve Bahtiyar Engin yer ediniyor.

2016 senesinde Victoria-s Secret modellerinden Taylor Marie Hill ile beraber “Bizlere Uyar” adlı reklam filmi ile Colin’s markasının reklam yüzü oldu.

2016 senesinde Uluç Bayraktar‘ın yönetmenliğini yapmış olduğu “İçerde” adlı tv dizisinde Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Bensu Soral, Çetin Tekindor, Damla Colbay, Mustafa Uğurlu, Rıza Kocaoğlu, Yasemin Allen, Bestemsu Özdemir, Gözde Kansu, Yıldıray Şahinler, Selim Erdoğan başlıca rolleri paylaştı.

2018 senesinde Netflix‘in ilk Türk dizisi “The Protector/Hakan: Muhafiz” filmimizde Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Mehmet Kurtuluş, Burçin Terzioğlu Okan Yalabık, Cem Yiğit Üzümoğlu beraber rol aldılar.

15 Mayıs 2019 tarihinde İstinaf Mahkemesi, Çağatay Ulusoy, Gizem Karaca, Selin Boronkay, Orçun Benli ve Cenk Eren‘in de aralarında bulunmuş olduğu 13 sanık hakkında ‘uyuşturucu madde kullanma’ suçundan 10’ar ay hapis cezası verdi. Daire, bu cezaları erteledi.

Ödülleri :
2015 – 42. Altın Kelebek Tv Yıldızları Ödülleri – En iyi adam oyuncu (Medcezir)

Filmleri ve Dizileri ::
2018 – The Protector/Hakan: Muhafiz (Hakan / …) (TV Dizisi)
2016 – İçerde (Sarp Yılmaz)(TV Dizisi)
2015 – Delibal (Sulh) (Beyaz perde Filmi)
2013 – 2014 – Medcezir (Yaman Koper)(TV Dizisi)
2012 – Adını Feriha Koydum: Komut’in Yolu (Komut)(TV Dizisi)
2011 – 2012 – Adını Feriha Koydum (Komut)(TV Dizisi)
2012 – Eve Düşen Yıldırım (Demir)(Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
2011 – Anadolu Kartalları(Üsteğmen Ahmet Onur)(Beyaz perde Filmi)
2010 – Recep İvedik 3 (figüran) (Beyaz perde Filmi)
2009 – 2010 Arka Sokaklar (figüran) (TV Dizisi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir