Çağla Kubat

Çağla Kubat Biyografisi

Çağla Kubat, 16 Kasım 1979 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Fakat Ankaralı değil, İstanbullu. Ankara’daki anneanne ziyarete gidildiğinde beklenen tarihten iki ay ilkin şu demek oluyor ki yedi aylık dünyaya geliverdiği için doğum yerinde Ankara yazıyor. Çocukluğu Fenerbahçe’de geçti. İlkokul yıllarında Enka’nın yüzücüsüydü. Ortaokulda ve lise birde Galatasaray’ın yıldız basket takımındaydı.

Eski İçişleri Bakanı Diyarbakırlı Ferit Kubat‘ın torunudur. Anası Prof. Dr. Ayşe Gökyüzü Kubat, İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi, babası Murat Kubat ODTÜ mezunudur.

1997 senesinde İstanbul’da İtalyan Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 2001 senesinde mezun oldu ve “Makine Mühendisi” diplomasını aldı.

1999 senesinde İstanbul Yelken Kulübü’ne girmiş lisanslı sporcu olarak. Arkasından da Fenerbahçe Kulubü’ne geçmiş.

Üniversite eğitimi esnasında ABD’de Speciality Electronics (Bilgisayar Elemanları Fabrikası), İtalya’da FIAT ve Bursa’da FIAT/TOFAŞ Otomobil Fabrikası’nda mühendislik mesleği ile ilgili mecburi stajını yaparak uygulama deneyimi kazanmıştır. Mühendislik okumuş olduğu yıllarda windsurf sporu ile tanıştı.

İtalyan Lisesi’nin yanı sıra, yazları gittiği İtalya’da lisan okullarında İtalyancasını geliştirdi. İtalyan Lisesi’nde almış olduğu Latince derslerine ek olarak 4 yıl hususi Latince dersleri aldı. Üniversitede İngilizce eğitim aldı. Ek olarak ABD ve İngiltere’de (University of Cambridge – Studio College) ingilizcesini geliştirdi. İstanbul’da British Council’de kısa süreli bir ingilizce eğitim görmüş oldu.

2001 senesinde meydana getirilen Miss Turkey Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışması’nda ikinci seçildi ve peşinden Porto Riko’da meydana getirilen Miss Universe Kâinat Güzellik Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti.

Ustalaşmış rüzgar sörfçüsü olan ve çeşitli ödülleri olan Çağla Kubat, 2003 senesinde Çeşme’de meydana getirilen IFCA Avrupa Slalom Şampiyonası’nı kazanarak Avrupa Slalom Rüzgar Sörfü Şampiyonu olmuştur.

Çağla Kubat, oldukça kısa devam eden modellik yıllarında Nelson mayolarının 2004 ve 2005 kataloglarında, Bahçecik Kuaför Salonları’nın görüntü kataloğu çekimlerinde yer almanın yanında Rowenta ve Desa’nın marka yüzü olmuştur. Sevinç Erberk tarafınca çalıştırıldı. Erberk Ajans’a bağlı olarak İstanbul’da meydana getirilen defileler ile Cemil İpekçi’nin Yunanistan’da, Yıldırım Mayruk’un Japonya’da ve Rusya’da düzenlenen internasyonal defilelerinde yer almıştır.

Ek olarak Arcelik, Uno, Rozi, Rowenta, Ülker, Filli Boya, İşbankası, Danette ve Pegasus şeklinde pekçok reklam filmimizde oynamıştır. Onur Mete, Haluk Levent ve Çelik şeklinde şarkıcıların video kliplerinde oynamıştır.

Çağla Kubat, sörfün yanı sıra snowboarding, wakeboarding, rollerblading, binicilik ve dalgıçlık yapmakta, tenis oynamaktadır.

Dünya Windsurf Federasyonu’nun dünyanın en iyi hanım sörfçülerini kullanarak oluşturduğu takvimde yer aldı. Sports Illustrated Dergisi ve dünyanın mühim board markaları RRD ve Starboard’un kataloğunda yer alarak Türkiye’nin tanıtımında mühim rol aldı.

Çeşitli dizi filmlerde oynadı. Televizyonlarda sunuculuk yapmış oldu.

Çağla Kubat, Türkçe’nin yanı sıra iyi derecede İngilizce, İtalyanca ve Latince bilmektedir.

2011 yılının Mayıs ayında Alaçatı’da, “Çağla Kubat Windsurf Academi” adı ile bir okul açmıştır.

Çağla Kubat, 20 Eylül 2013 tarihinde sörfçü Amerikalı Jimmy Diaz ile İzmir’in şirin ilçesi Alaçatı’da evliliğe ilk adımını attı.

Filmleri :
2006 – 2006 – Sağır Oda – Kanal D (Duruşah Kırımlı)
2007 – 2008 – Şimal Rüzgarı – Show TV (Bahar)
2009 – 2011 – Arka Sokaklar – Kanal D (Elif Komiser)
2010 – 2010 – Ümit Yolcuları – Yıldız Tv (Elif Komiser)

Tv sunuculukları:
2004 – Başka Yerde Yok
2008 – Ters Köşe – Kanal 1
2011 – Ntv Spor Haberleri

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir