Cahar Dudayev

Cahar Dudayev Biyografisi

Çeçenistan 1.Cumhurbaşkanı

Cahar Dudayev, 8 Şubat 1944 de Çeçenistan’ın Yalho köyünde hayata merhaba dedi. Babası Musa Dudayev de 23 Şubat 1944’te Sibirya’ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında hemen hemen, annesinin kucağında, 15 günlük bir bebekti. Çocuklukları Çeçenlerin topluca sürgün edildikleri Kazakistan’da Sibirya bozkırlarında oldukça güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini Sibirya’da tamamladı.

1962’de Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulu’ndan ve 1966’da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1974 senesinde Gagarin Hava Harp Akademisi’ni bitirerek birinci derslik pilot ve mühendis unvanını aldı. Kendisine SSCB Hükümeti tarafınca toplam 12 madalya verildi ve tüm generalliğe kadar terfi etti. Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri’nde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.

Estonya’da 1989’da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanı iken Baltık devletlerinde süregelen bağımsızlık hareketlerinin askeri güç kullanılarak bastırılması için Moskova’dan komut aldı. Sadece bu emri “yurdunun bağımsızlığı için savaşım eden bir halkın üzerine bomba atmam” diyerek yerine getirmedi. Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan ilkin Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanmış olan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için adı isyancı generale çıktı. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev’e ceza olarak askeri birliği ile beraber Grozni’ye sürüldü. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden çekilme etti.

Kasım 1990’da toplanan Çeçen Halkının Kurultayı’na çağrı edildi ve sonradan “Çeçen Ulusal Kongresi” adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi.

Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destekledi. 27 Ekim 1991’de meydana getirilen seçimlerde %85 oranında oy alarak Çeçenistan Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Cahar Dudayev, Rusya’nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan’a karşı başlatmış olduğu işgal ve soykırım hareketine karşı “Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hakim olması imkansız” diyerek, halkına “Cihad”emrini verdi. Böylece Çeçenistan karşı saldırılara geçti. Dudayev’in önderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden bağımsızlık mücadelesi verdi. Sonunda Mayıs 1996’da Ruslar Çeçenistan’dan çıktılar.

21 Nisan 1996’da Çeçenistan’ın batısında bulunan GEHI-ÇU köyünde uydu telefon ile görüşme yaparken yeri tespit edilen Çeçenistan davasında mühim bir yere haiz olan Cahar Dudayev, ABD’li Ulusal güvenlik Ajansı (NSA) tarafınca yeri koordinatlarıyla tam olarak tespit edilip Ruslara bildirildi ve roket saldırısıyla öldürüldü.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir