Cahit Atay

Cahit Atay Biyografisi

Oyunlarının mevzularını Anadolu köy ve kasaba hayatından alır.

Cahit Atay, 1925 senesinde Çorum’da dünyaya gelmiştir. Babası öğretmendi. Lisede Öğrenimini tamamlayamadan okuldan ayrıldı Köy öğretmenliği, meteoroloji memurluğu yapmış oldu. Gezici tiyatro topluluklarında çalıştı. Bazı arkadaşları ile Yurt Tiyatrosu adı altında seyyah bir tiyatro kurdu. Bir dairede desinatör olarak çalıştı ve desinatörlük görevinden emekli oldu. Emekli olunca İzmir, Karşıyaka’ya yerleşti.

İlk tiyatro oyun yazarlık denemesini halkevlerinde oyun sergileyen amatör tiyatro toplulukları için yazarak yapmış oldu. 1950 yılından sonrasında da TRT Ankara radyosu için oyun yazmaya başladı. Yazdığı oyunlar Devlet Tiyatroları, Ankara Sanat Tiyatrosu ve birçok topluluk tarafınca sergilendi.

İlk oyunu “Pervaneler” Devlet Tiyatrolarında 1959 senesinde oynandı.

1960-1970 periyodunun başarı göstermiş oyun yazarlarından önde gelen Cahit Atay, mevzularını köy ve kasaba yaşamından alarak “tarla, su, kan davası, kuraklık” şeklinde tabiat ve şahıs ilişkileri içindeki insanı sahneye getirdi.

Tiyatro oyunculuğuna heveslendi ve hem oyun yazarı hem de oyuncu oldu. Bir ara beyaz perde oyunculuğu da denedi. Kuma ve Sultan Gelin şeklinde bazı filmlerde destek roller aldı. Daha oldukça tiyatro oyunları ile dikkat çekti.

Uzun seneler İzmir Karşıyaka’da yaşadı. Son günlerini Çanakkale’nin Biga ilçesinde geçirdi.

Cahit Atay, Ağustos 2012 senesinde 87 yaşlarında Çanakkale’nin Biga ilçesinde ölmüştür. Uzun seneler Karşıyaka’da yaşamış olduğu sokağa onun adı verilmiştir.

Ölümünden sonrasında Karşıyaka Belediyesi Geleneksel Cahit Atay Liselerarası Tiyatro Şenliği düzenlemeye başladı. İzmir Karşıyaka’da gelenekselleşmiş onun adını taşıyan liselerarası tiyatro şenliği yapılmaktadır.

Eserleri :
1959 – Pervaneler
1961 – Pusuda
1961 – Sahildeki Kanepe
1962 – Hamdi ve Hamdi
1962 – Karaların Memetleri
1964 – Ana Hanım- Kız Hanım
1964 – Ormanda
1965 – Sultan Gelin
1966 – Kırlangıçlar
1967 – Palabıyık
1968 – Gültepe Oyunları
1970 – Geristanda Var Bir Polis
1971 – Evlenemeyenler ve İnsanlık Ölmedi Ya
1974 – Kuma
1975 – Amele Hıdır
1994 – Godot’yu Beklemezken

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir