Calvin Klein

Calvin Klein Biyografisi

Calvin Richard Klein, 1942 doğumlu Amerikalı modacı. Bununla beraber kendi adını taşıyan bir şirketi var, moda sektöründe dünyanın önde gelen adlardan bir tanesi. Parfüm, jean, iç giyim alanında dünyaca meşhur bir marka yaratmış. Bunun haricinde şirket, saat, takı, mücevher alanında da etkinlik gösteriyor.

Calvin Klein, 19 Kasım 1942’de Bronx, ABD’da dünyaya geldi. Ailesi YahudiMacar göçmenlerdi. Ilkin endüstriyel tasarım üstüne eğitim veren bir liseye, arkasından da New York’ta “Fashion Institute of Technology” adlı moda okuluna gitti. Buradan mezun olduğunda hemen hemen 20 yaşındaydı ve mezun olur olmaz eski bir kaban ve ekip elbise üreticisinin yanında çıraklık hayata geçirmeye başladı. 5 yıl süresince da New York’taki bazı dükkanlar için tasarımcılık yapmış oldu. Bir süre sonrasında da bir çocukluk arkadaşıyla beraber ilk şirketini kurdu.

1968’de Barry Schwartz ile beraber kurulan bu firmanın adı Calvin Klein Ltd. idi. 10.000 $ ana para ile kurulan bu şirket, York Hotel’de kaban satan bir dükkandı. Söylentiye bakılırsa, Bonwit Teller adlı oldukça köklü bir moda şirketi çalışanlarından biri, birgün York Hotel’de yanlış katta asansörden inmiş ve Klein’ın dükkanını görmüştü. Dükkana girerek 50.000 $’lık sipariş vermişti. Klein bu fırsatı değerlendirdi, Bonwit Teller çalışanlarına kabiliyetini göstermeyi başardı ve bunun sonucunda Klein’ın ilk koleksiyonu oluştu: adam ve kadın kabanları.

1969’da, “minimalizmin efendisi” olarak tanımlanan Calvin Klein, Vogue Dergisi’nin kapağında yer aldı. 1971 yılına gelindiğinde ise, koleksiyona spor giyim ve iç çamaşırı da eklenmişti.

1973’te, 74 parçalık hanım koleksiyonu, Coty Ödülü’ne layık görüldü ve Klein, bu ödülü 3 yıl arka arkaya almayı başardı. 1977’de, firmanın senelik gelirleri 30 milyon doları bulmuştu ve atkılar, ayakkabılar, kemerler, kürkler, güneş gözlükleri için lisans alınmıştı. Klein ve Schwarz, yılda 4’er milyon dolar kazanıyordu.

Şirket kozmetik, jean ve adam giyim için de lisans aldıktan sonrasında Klein’ın tahmin edilen senelik kazancı 100 milyon dolar olmuştu. Jeanler, piyasaya sürüldükten sonraki ilk 1 hafta içinde 200.000 tane satılıyordu. 1970lerin ortalarında, adını jeanlerin arka cebinin üzerine yazdığında bir çığır açmıştı. 1979 ve 1980’deki reklam kampanyasında, 15 yaşındaki Brooke Shields “Hiçbir şey benim ve Calvin’lerimin arasına giremez” diyordu. Tartışmalı, cinsellik imalı reklamları, firmanın adından daha da oldukça söz ettirmesine niçin oldu.

1970lerde şirket, kendi parfüm ve kozmetik markasını yaratma girişiminde de bulunmuş oldu sadece büyük finansal zararlar yüzünden geri çekilmek mecburiyetinde bırakıldı. 1980lerde hem bayanlar hem de erkekler için piyasaya sürdüğü boxer şort tarzında iç çamaşırları, yılda 70 milyon dolar brüt gelir getirdi. 1984’te, Calvin Klein markası dünyanın 7 ülkesinde satılıyordu ve toplam 600 milyon dolar geliri vardı.

Şirket, 1992’de iflasın eşiğine gelmesine karşın, bilhassa iç giyim ve parfüm pazarında doğru stratejilerle başarısını devam ettirerek bu bunalımdan kurtulmayı başardı. Calvin Klein, artık ABD’nın en iyi tasarımcısı olarak görülüyordu. 1999’da şirketi satma girişiminde bulunmuş oldu sadece bu girişim başarısız oldu. Böylece Klein, bir zamanlar hedefleri içinde olan halka arzı gerçekleştirmeyeceğini deklare etti.

2002 senesinde, Calvin Klein markası, Phillips Van Heusen şirketine satıldı. Bu adımdan sonrasında Calvin Klein, yavaş yavaş şirketten elini çekmeye başladı, tasarım alanındaki danışman olarak görevini yürütmeye devam etti.

1997’den beri, Swatch Grubu, şirket için saat ve takı üretmekte. Calvin Klein Collection mağazaları, aşırı derecede lüksler ve dünyada bir tek New York, Paris, Seul, Milan, Barselona, Roma, Singapur ve Dubai’de bulunuyorlar. Bu mağazalardan bir tek New York’taki Calvin Klein şirketi tarafınca bizzat işletiliyor. Son olarak da İstanbul’da 3 butik açılmış bulunuyor. Firmanın yarattığı markalar ise şöyleki: Calvin Klein Collection, Calvin Klein, cK ve Calvin Klein Jeans.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir