Camille Guerin

Camille Guerin Biyografisi

Fransız Baytar doktor, bakteriyolog ve immünolog.

Fransız bakteriyoloji bilgini. Emek verme arkadaşı Albert Calmette ile beraber, BCG kısa adıyla malum tüberküloz aşısını hazırlamışlardır.

Camille Guerin, 22 Aralık 1872 tarihinde Poitiers, Fransa’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Jean-Marie Camille Guerin’dir. Babası 1882 senesinde tüberküloz’dan öldü. Fransa’da Alfort, Baytar Okulunda 1892 -1896 yılları aralığında okudu.

Camille Guerin, Baytar doktor olarak mezun olduktan sonrasında 1897 senesinde Lille Pasteur Enstitüsünde Albert Calmette ile beraber çalışmaya başladı.

1900 senesinde Lille Pasteur Enstitüsü’nde laboratuvar başkanlığına atandı. 1905 senesinde çiçek hastalığı aşılarının kontrolü için bir yöntem geliştirdi. Bu emek harcama ile Tıp Akademisi Komitesi altın madalya ile ödüllendirdi.

1919 senesinde Lille Pasteur Enstitüsüne başkan olarak atandı ve 1928 yılına kadar bu görevi yapmış oldu.

1906 senesinde Lille Pasteur Enstitüsü’nde tüberküloz üstünde çalışmaya süregelen Albert Calmette ve Camille Guerin, iki yıl sonrasında, hastalıklı sığırlardan alınan tüberküloz basillerinin safra salgısı (öd) katılmış bir kültür ortamında üretildiği süre, hastalık yapıcı hususi durumunu yitirdiğini, buna karşılık antikor yapıcı hususi durumunu koruduğunu gözlemlediler.

Böylece üretilen ve iki araştırmacının adıyla anılan BCG (Bacillus Calmette-Guerin) aşısı on beş yıl sonrasında insanoğlu üstünde denendi ve yaygın aşı uygulamasına başlandı. Başarıya ulaşmış ilk aşı emek harcaması 1 Temmuz 1921tarihinde Paris’te başladı. Paris Belediye Hastanesinde anneleri tüberkülozlu olan 600 çocuk aşılandı. Hiçbiri hastalanmayınca, aşı uygulaması hızla yayıldı. Sadece Almanya’nın Lubeck kentinde aşılanan 249 çocuktan 73’ü tüberkülozdan ölmüştü. Hepimiz tekrardan laboratuara kapanmış oldu. Uygulamalar ve tüm kayıtlar sabırla didik didik incelendi. Sonunda, Almanya’nın Lubeck kentindeki çocuk hastanesine gönderilen BCG aşısı suşunun içine virülan verem basili karışmıştı. BCG aşısı ile Calmette ve Guerin’in asla suçu yoktu.

Sadece, yeni dünyaya gelen küçüklere ağız yöntemiyle verilen aşı 1930’da birçok çocuğun ölümüne niçin olmuştu. Tekrardan araştırmalara süregelen Calmette, bugün onun adıyla anılan deri tepkimesini (Calmette tepkimesi) bularak bilhassa aşının uygulanmasındaki sakıncaları giderdi. Getirmiş olduğu çözüm bir tanı yöntemiydi ve fazlaca zayıflatılmış, azca oranda tüberküloz basili deriyi çizerek vücuda verildiğinde mahalli bir enfeksiyona yol açıyorsa, hastalığa karşı korunma mekanizmasının geliştiğini gösteriyordu. O tarihten sonrasında, yalnızca bu denemeye negatif cevap veren çocuklarda deri altına şırıngayla aşı uygulamasına geçildi ve pek fazlaca ülkede tüberkülozun önü alındı.

1939 senesinde Tüberküloz karşı Ulusal Müdafa Komitesi Başkan Yardımcısı oldu. 1948 senesinde BCG, birinci Ulusal Kongresi başkanı, 1949 senesinde ise Fransa Baytar Akademisi başkanı oldu. 1951 senesinde Tıp Akademisi başkanı oldu.

1950 senesinde Illinois Üniversitesi ve Araştırma Vakfı, aşı hazırlamak, dağıtmak ve ABD‘de satmak için lisans aldı. Camille Guerin, öldüğünde Pasteur Enstitüsünün fahri direktörü idi.

Camille Guerin, 1900 senesinde Marie Lavergne ile evliliğe ilk adımını attı. İki evladı oldu. eşi 1918 senesinde veremden öldü.

Camille Guerin, 9 Haziran 1961 tarihinde Paris, Fransa’da 89 yaşlarında ölmüştür.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir