Can Ataklı

Can Ataklı Biyografisi

Can Ataklı, 1956 yılının Mayıs ayında babasının ilk vazife yeri olan Diyarbakır’da ailesinin ilk evladı olarak dünyaya gelmiştir. Babası Hikmet Ahmet kimya mühendisidir, anası de kimya mühendisi olan Kadriye Özkan’dır. Babası kadro olmadığı için lisede kimya öğretmenliği yaparken, Anası ise Tekel Fabrikasında kimya mühendisi olarak çalışmıştır. Ondan sonra anne ve babası Şeker Fabrikaları’nda çalışır; bu vesile ile sırasıyla Susurluk, Uşak, Erzincan şeklinde yerlerde geçer çocukluğu. Balıkesir Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu’ndan mezun olur.

Baba tarafınca Kafkaslar’dan gelip bir kısmı Erzurum, bir kısmı da Balıkesir’e yerleşmiş bir aileye mensuptur. Can Ataklı’nın ailesi ise ailenin Balıkesir kanadını oluşturmaktadır. Cem (d.1961) isminde kardeşi vardır.

Can Ataklı, daha ortaokuldayken Milliyet gazetesinin düzenlemiş olduğu data yarışmasında Türkiye genelinde ilk ona girerek Balıkesir’i temsil eder. Ondan sonra İstanbul Adam Lisesi’nde yatılı okumaya başladı. Lise iki ve üçüncü sınıfı, ailesi Ankara‘ya taşındığından Ankara Gazi Lisesi’nde tamamladı. 1974 yılının sonlarına doğru İstanbul‘a giderek, İstanbul İktisadi ve Ticari ilimler Akademisi Basın Gösterim ve Halkla İlişkiler bölümünde okudu.

Gazeteciliğe Yeni Ortam gazetesinde başladı. 1975 senesinde Vatan gazetesinde devam etti.

Can Ataklı, 1980 senesinde denizci olarak 16 ay askerlik yapmış oldu.

Vatan, Iyi sabahlar, Dünya, Tan, Sabah, Kanal 6, Habertürk TV, Yıldız, Yıldız TV ve Business Channel’da köşe yazarı, gösterim koordinatörü, yazı işleri müdürü ve genel gösterim yönetmenliği yapmış oldu.

1986 yılına kadar Iyi sabahlar gazetesinde çalıştı. 1984- 1985 yılları arası Tan gazetesini yönetti.

2003-2004 senesinde Yıldız TV’de ana haber sundu, ve Kırmızı Koltuk adlı programı sunuculuğu yapmış oldu.

Can Ataklı 2006 yılının aralık ayından beri çalışmakta olduğu Vatan Gazetesi’nden 2013 yılının Temmuz ayında ayrıldı.

Can Ataklı, 30 Temmuz 2013 tarihinde 2014 yılı mahalli seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için CHP‘den aday olacağını deklare etti.

23 Eylül 2013 tarihinden itibaren Yorum programıyla Ulusal Kanal televizyonunda çıkmaya başladı.

Can Ataklı, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekili seçimlerinde CHP‘den İstanbul 1. bölgeden aday oldu.

2016 yılından itibaren hafta içi her gün Halk TV‘de Yazı İşleri adlı programı hazırlayıp sundu. Nisan 2018 ayında Halk TV‘den ayrıldı.

Nisan 2018 yılından itibaren Tele1 televizyonunda “Gün Başlıyor” programını hazırlayıp sunmaktadır.

Birliktelikleri :
1.birlikteliği : 1983 senesinde Handan Türkeli ile evliliğe ilk adımını attı. 1989 senesinde boşandı.
2.birlikteliği : Vizon dergisini kuran meslektaşı Ayşe Savaşçın ile 1989 senesinde evliliğe ilk adımını attı. Aralık 2011 tarihinde boşandı. Ayşe Hanım’ın önceki evliliğinden olan Tuvana ve Begüm isminde iki kızı vardır.
3.birlikteliği : Temmuz 2012 tarihinde TGRT Haber eski spikeri Seyran Harp ile evliliğe ilk adımını atmıştır. 27 Mayıs 2013 tarihinde Peri isminde bir dünyaya gelmiştir.

Rol Almış olduğu Filmler :
2002 – Son
2008 – Alevden Koltuk

Yazdığı Kitapları :
Amiral Battı
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir