Can Bartu

Can Bartu Biyografisi

Can Bartu, 1936 doğumlu, Fenerbahçe’li, efsanevi futbolcu. 1 Ocak 1961’de, FiorentinaGlasgow Rangers içinde oynanan final maçında forma giyen, Avrupa Kupaları’nda final maçı oynayan, ilk Türk futbolcusu oldu. İtalyan futbolseverler tarafınca, “Sinyor Bartu” şeklinde adlandırılan Bartu, Türk futbolunun efsaneleri arasındaki yerini aldı.

30 Ocak 1936’da, İstanbul’da dünyaya gelen Can Bartu, spora, Fenerbahçe’de basketbol oynayarak başladı. Altı kez, basketbol ulusal ekip formasını giyen Bartu, ondan sonra Fikret Arıcan’ın vesilesiyle Fenerbahçe’de futbol oynamaya başladı.

1955 – 1961 seneleri içinde Fenerbahçe’de futbol oynayan Bartu, 28 kez ulusal oldu. 1958’de TürkiyeRomanya maçında, kaleci Turgay Şeren‘in sakatlanması üstüne, maçın son yedi dakikasında kaleye geçti ve bu maçta,, Türk Ulusal Ekibi oyuncusunun, kendi kalesine attığı gol sonucu, 1 gol yemiş oldu.

Ulusal takımdaki başarı göstermiş futbolu ile dikkat çeken Bartu, 1961’de, İtalya’nın Fiorentina takımına geçirme oldu. 1962’de Venezia takımında oynayan Bartu, 1964’de de Lazio’da oynadı.

İtalya’da başarı göstermiş bir dönem geçiren Bartu, 1967’de, Türkiye’ye dönerek, eski ekibi Fenerbahçe ile yine yollarını birleştirdi. Teknik ve zarif oyunu ile göz dolduran Bartu, Sarı-Lacivertli forma altında 326 maç oynadı, 162 gol attı.

Üç yıl süresince Fenerbahçe’de forma giyen futbolcu, 1969’da, Metin Oktay‘ın, İstanbul’da, GalatasarayFenerbahçe içinde oynanan jübilesinde, Metin Oktay kısa bir süre Fenerbahçe forması giyerken, maça Galatasaray formasıyla çıkarak, bu jubileyi ölümsüzleştirmiştir.

Fenerbahçe Spor Kulübü evveliyatına, basketbol ve futbolla birlikte yazılan Bartu, Türk ulusal ekibi formasını hem basketbol hem de futbol sporunda giyen ilk ve tek sporcudur. Bartu, aynı gün içinde, Galatasaray’la oynanan basketbol maçında 28 sayı kaydederken, Dolmabahçe‘de de futbol maçına çıkmış ve bir gol atmış bir oyuncudur.

1970 senesinde futbolu bırakan ve spor gazeteciliği hayata geçirmeye başlamış olan Can Bartu, halen, çeşitli basın ve gösterim organlarında futbol yorumculuğu yapmaktadır.

Can Bartu, CNN TÜRK‘te Osman Şenher ile beraber Sulh Kuyucu’nun sunmuş olduğu futbol@cnnturk adlı spor programında ‘Spor Yorumcusu’ olarak vazife yapmış oldu. Fenerbahçe Televizyonu’nda Can Bartu ile Futbol Gündemi programında yorumculuk yapmış oldu.

Birliktelikleri :

1.eşi: Oya Sart (e. 1961–1976)
2.eşi: Güler Özbay (e. 2003)

Can Bartu, 11 Nisan 2019 tarihinde İstanbul‘da 83 yaşlarında öldü.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir