Çetin Emeç

Çetin Emeç Biyografisi

Internasyonal Basın Enstitüsü ile Internasyonal Gazetecilik Basın Enstitüleri Federasyonu üyesi olan Türk gazeteci ve yazar. 7 Mart 1990 tarihinde, İstanbul’da suikaste uğrayarak yaşamını yitirdi.

Çetin Emeç, 1935 senesinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Anası Rabia Emeç, babası ise gazeteci, Demokrat Parti’nin kurucularından milletvekili Selim Ragıp Emeç‘tir ve Zeynep, Leyla ve Aydın (Merhum) isminde üç kardeşi vardır. Bilge Emeç ile evlenmiş, Mehveş ve Mehmet (Memo) isminde iki evladı olmuştur.

Galatasaray Lisesi‘nin arkasından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1952‘de babası Selim Ragıp Emeç’in Son Posta gazetesinde başladı. 1972‘ye kadar Yaşam ve Ses dergilerinde yazı işleri müdürlüğü yapmış oldu. 1972 senesinde Özgürlük Grubu‘na geçti. Hürgün Yayınları‘nın Genel Yönetmenliğini yapmış olduğu sırada, Özgürlük Gazetesi genel gösterim müdürlüğü görevini üstüne alan Emeç, 19841985 yıllarında da genel gösterim yönetmeni olarak Milliyet‘e geçti. 1986‘da genel koordinatör olarak Özgürlük gazetesine döndü.

7 Mart 1990‘da işine gitmek suretiyle İstanbul, Suadiye‘deki evinden çıkmış olduğu sırada şoförü Sinan Ercan‘la beraber öldürüldü. 38 senelik gazeteci olan Emeç, Özgürlük Gazetesi yönetim kurulu üyesi ve yazarıydı. Çetin Emeç, Gazeteciler Cemiyeti, Internasyonal Basın Enstitüsü ile Internasyonal Gazetecilik Basın Enstitüleri Federasyonu üyesiydi.

Çetin Emeç’in ölümünün arkasından, Sadun Tanju, “Çetin Emeç-Bir Basın Şehidinin Anatomisi” adlı bir kitap yazmış ve söz mevzusu kitap 1992 senesinde yayımlanmıştır.
Ek olarak, Çetin Emeç’in ölümünün 15. senesinde Doğan Kitap, “Çetin Emeç-Genel Gösterim Yönetmeni 1935-1990” adlı bir kitap hazırlamış ve yayımlamıştır. Kitapta, Çetin Emeç’in kızı piyanist Mehveş Emeç‘in (Birol) babası için yazıp bestelediği ve sanatçı Yavuz Bingöl‘ün seslendirdiği “Reverie -Uzak Bir Rüya” adlı şarkının CD’si de yer almıştır.

Kabri, Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır. Çetin Emeç’in adı, İstanbul Bayrampaşa’da bir stada, Kadıköy Suadiye’de, Ankara Çankaya’da bulvarlara ve Ümraniye Dudullu’da, Tekirdağ Çorlu’da, Aydın Kuşadası’nda, Tunceli’de çeşitli caddelere verilmiştir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir