Çifte Minareli Medrese Hangi İlimizdedir

Çifte Minareli Medrese Hangi Nerededir ? Biliyor musunuz ? Peki bu probleminin yanıtını merak ediyor musunuz ?

www.tarihonline.com sitesinde Türkiye Zamanı Kültür ve Uygarlık bölümünde Çifte Minareli Medrese Hangi İlimizde sorusuna yanıt verilmiş.

Ilk olarak belirtmek isterizki vatanımızda iki tane ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE adıyla malum medrese bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi Sivas’ta bulunan ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE iken diğeri de Erzurum’da bulunan ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE ‘dir.

Sivas Çifte Minareli Medrese :

1243 tarihindeki Kösedağ Savaşı’ndan ortalama 30 yıl sonrasında İlhanlı Veziri Şemseddin Cüveyni tarafınca yaptırılan Çifte Minareli Medrese bugün bile Sivas şehrinin tam ortasında yer verilmiştir.

Sivas’ta yer edinen Çifte Minareli Medrese’nin mimarı tam bilinmemekle beraber bu kişinin Külük b. Abdullah olduğu birçok araştırmacı tarafınca kabul edilmektedir.

Erzurum Çifte Minareli Medrese :

Erzurum’un sembolü haline gelen Çifte Minareli Medrese’nin kitâbesi olmadığından, yapılış zamanı kati olarak bilinmemektedir. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın kızı Hundi Hatun yada İlhanlı hanedanlarından Padişah Hatun tarafınca yaptırılmış olabileceği düşüncesi ile adına Hatuniye Medresesi de denilmektedir. Çoğu zaman 13. yüzyılın sonlarında yaptırıldığı kabul edilmektedir.

Tarihçi Talha Gönülalan tarafınca hazırlanmış bir çalışmadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir