Çiğdem Talu

Çiğdem Talu Biyografisi

Feriha Çiğdem Talu, 31 Ekim 1939 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Mehmet Muvakkar Ekrem Talu ve anası Melek Haslet Uncu’dur. Abisinin adı Ahmet Erdem Talu’dur. Çiğdem Talu, hem de Ercüment Ekrem Talu‘nun torunu, Recaizade Mahmut Ekrem‘in torununun kız evladıdır. Gazeteci Umur Talu’nun ablasıdır.

Arnavutköy Amerikan Koleji’nden sonrasında İsviçre’de Ecole Benedict’te filoloji eğitimi görmüş oldu. İstanbul’a dönünce 17 yıl Hususi Işık Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Çiğdem Talu, 1972 yılından itibaren kendisine büyük ün sağlayacak olan şarkı sözü yazarlığına başladı. 1972’de “Ağlıyorum Gene” adlı ilk şarkı sözünü yazdı ve bu şarkı, Nilüfer‘in “Kalbim Bir Pusula” adlı ilk plağının arka yüzünde yer aldı. Bu plağın başarısı üstüne, başta Yeliz Eker ve Füsun Önal olmak suretiyle her insana şarkı sözü yazmaya başladı. 1975’de ilk kere yapılmakta olan Eurovision Türkiye elemelerine; Füsun Önal (“Küçük Kuş”), Yeliz Eker (“Hayalimdeki Adam”) ve Uğur Akdora (“Anılar”) için yazdığı şarkılarla katıldı.

1975 senesinde meşhur besteci Melih Kibar (d.1951-ö.2005) ile tanıştı ve bir ekip olarak çalışmaya başladılar.

Çiğdem Talu – Melih Kibar İkilisinin yapmış olduğu 1976′da Erol Evgin’in seslendirdiği “İşte Öyleki Bir şey” adlı şarkıyla Altın Kelebek Müzik Ödülü aldı. Ve bu şarkının görülmemiş seviyede ilgi görmesi üstüne Erol Evgin ile devamlı olarak çalışmaya başladılar. Ek olarak bu ikili beraber 273 hafifçe müzik parçası yapmış oldu ve AST ve Egemen Bostancı adına da çeşitli oyun müzikleri ve müzikaller hazırladı. Çiğdem Talu, Erol Evgin’den başka aralarında Nükhet Duru, Ajda Pekkan ve Zerrin Özer‘in de bulunmuş olduğu epeyce sanatçıya, tamamı da ses getiren şarkılar yazdı. Türk müziğine onlarca güfte bıraktı. “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikalinin sözlerini yazdı Melih Kibar’da besteledi.

2006 senesinde Çiğdem Talu’nun bazı şarkıları albüm haline getirilerek satıldı.

Çiğdem Talu, felesefeci, edebiyatçı, yazar, çevirmen ve eleştirmen Selahattin Hilav (d.1928-ö.2005) ile evliliğe ilk adımını attı. Bu evliliğinden Zeynep Talu adlı bir kızı dünyaya geldi. Kızı Zeynep in doğumundan bir süre sonrasında boşandı. Zeynep Talu da şarkı sözü yazarı olarak annesinin yolunda başarıyla aşama kaydediyor.

Çiğdem Talu ile Melih Kibar 12 yaş faktöründen dolayı hiç kimseye söyleyemedikleri aşklarını tanıştıkları 1975 yılından öldüğü 1983 yılına kadar sessiz bir şekilde yaşadılar.

Çiğdem Talu, 28 Mayıs 1983 tarihinde göğüs kanseri hastalığından 44 yaşlarında İstanbul’da vefat etti.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir