Cümle Eş Anlamlısı – Cümlenin Eş Anlamlısı Nedir?

Öğrencilerimizin çoğunlukla sordurulmuş olduğu “Cümle eş anlamlısı nedir?” sorusunun cevabı ve kelimelerin cümle içinde örnek kullanımları aşağıda bulunmaktadır.

Cümle eş anlamlısı olan kelime “Tümce“dir. Bu sözcüğün Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer edinen anlamı ise “Çekimli fiili olan ve yargı bildiren kelimeler dizisi” şeklindedir. Günlük yaşamımızda kontakt oluşturmak noktasında çoğunlukla kullandığımız cümlenin bir de örnek kullanımlarını görelim:

Örnek

Öğretmenimiz tümceyi incelememiz için süre verdi.

Cümlenin oluşumunda çeşitli ögeler vazife almaktadır.

Kelimeler tümcedeki bağlama nazaran çeşitli anlamlar kazanabilmektedir.

Yazarın öylesine uzun cümleleri vardı ki anlamakta zorlanıyordum.

Çevirmen o tümceyi çevirme mevzusunda kararsız kaldı. 

NOT: Anlamdaş sözcükler aynı anlama haiz olmaktadır. Dolayısıyla bu sözcüklerin tümce içinde birbirlerinin yerine kullanımlarında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Mesela yukarda yer edinen cümlelerde bu sözcüklerin ikisini de birbirinin yerine kullanabilirsiniz.

NOT 2: Anlamdaş sözcükler sadece yabancı dilden bir kelimenin aktarma edilmesiyle oluşabilmektedir. Mesela “Tümce” kelimesi Türkçe kökenliyken “Cümle” sözcüğü dilimize Arapçadan geçmiştir. Arapçadan gelen sözcük günümüzde halk içinde daha çoğunlukla kullanılmaktadır. Sadece yukarıda da belirttiğimiz benzer biçimde iki kelimeyi birbirlerinin yerine kullanabiliriz.

Detaylı bilgiye ulaşmak için “Eş Anlamlı Kelimeler” adlı yazımızı okuyabilirsiniz…

Eş anlamlı kelimelere hızlıca erişebilmek için Android lügat uygulamamızı indirebilirsiniz:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir