Dağhan Külegeç

Dağhan Külegeç Biyografisi

Lise Defteri, Hırsız Polis ve Kavak Yelleri dizileriyle genç izleyicilerin beğenisini kazanmış olan Türk dizi oyuncusu. Dizilerin yanı sıra fazlaca sayıda reklam filmimizde rol almış olan Külegeç, ek olarak Over Game ile program sunuculuğu, G.A.G. ile de destek yönetmenlik denemelerinde bulunmuştur.

Dağhan Külegeç, 18 Ekim 1978 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Meşhur tiyatro sanatçısı Altan Erbulak’ın torunu olan Külegeç, televizyoncu Ayşe Erbulak ve kaligraf Rıza Külegeç çiftinin çocuğudur. Nilgün Kuruöz isminde bir kız kardeşi vardır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesinden mezun oldu. Oyuncu Sevinç Erbulak teyzesidir.

Ali Taran tarafınca yönetilen McDonald’s reklamında rol alarak ilk oyunculuk deneyimini kazanan Külegeç, 2002 senesinde ATV’de gösterilen G.A.G. programında destek yönetmen, 2003 senesinde ise S’nek T.V.’de gösterilen Over Game adlı bilgisayar oyunu programında sunucu olarak çalıştı.

Genç oyuncunun rol almış olduğu ilk tv dizisi, 20032004 yılları aralığında kadrosunda bulunmuş olduğu Lise Defteri oldu. Serhat karakterini canlandırdığı Lise Defteri’nde 27 bölüm oynayan Külegeç, bu dizinin sona ermesinin peşinden ekibine katılmış olduğu Hırsız Polis dizisinde canlandırdığı Jilet karakteri ile 20052006 yılları aralığında sevenlerinin karşısına geçti.

Dağhan Külegeç’i aslolan popülerliğine kavuşturan yapım ise, 2007 senesinde süregelen tv dizisi Kavak Yelleri oldu. Efe karakterini canlandırdığı dizide en sevilen karakter olmasına karşın dizinin yönetmeni ile kavga etmesi üstüne 2009 yılının sonunda diziye konulmuş olan bir otomobil kazası sahnesiyle kadrodan çıkartılan Külegeç, 20102011 yıllarında yayınlanacak dizinin 4. sezonu için yapımcılarla anlaşarak diziye geri dönme sonucu aldı.Bu dizi 30 Ağustos 2011 tarihinde bitti. “Kavak Yelleri” adlı dizide İbrahim Kendirci, Pelin Karahan, Aslı Enver, Sarp Apak ile beraber başrolde oynadı.

Dağhan Külegeç, Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Evi’nin kurucularından ve sahibidir.

2013 senesinde Panama’da meydana getirilen, Acun Ilıcalı’nın hazırlayıp sunmuş olduğu Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında Ünlüler takımında Dağhan Külegeç’de yarıştı.

Survivor Dağhan Külegeç, 2013 senesinde Panama’da meydana getirilen, Acun Ilıcalı’nın Hazırlayıp sunmuş olduğu 3. sürem Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında Gönüllüler takımında yarıştı. Yarışmada ünlüler takımında Bennu Gerede, Cengiz Çoşkun, Doğukan Manço, Erhan Yavuz, Larissa Gacemer, Nazenin Tokuşoğlu, Irmak Atuk, Ümit Karan yarışırken gönüllüler takımında ise Bozok Gören, Gül Fakı, Duygu Çetinkaya, Emel Erdemanar, Hilmi Cem İntepe, Murat Ceylan, Mustafa Sürmen, Seda Akman yarıştı.

Hilmi Cem İntepe‘nin birinci olduğu yarışmada, Doğukan Manço ikinci, Ümit Karan üçüncü, Murat Ceylan dördüncü olmuştur.

2014 senesinde “Kiraz Mevsimi” adlı dizide Özge Gürel, Serkan Çayoğlu, Nilperi Şahinkaya ile beraber başrolde oynadı.

Emek harcamaları

Tv Dizileri

2003-2004 – Lise Defteri (Serhat)
2005-2006 – Hırsız Polis (Jilet)
2007-2008-2009 – Kavak Yelleri (Efe Kaygısız)

2013 – Fatih
2014 – Kiraz Mevsimi

Öteki emek harcamaları

2002-2003 – G.A.G. (Destek yönetmenlik)
2003 – Over Game (Hazırlayan-Sunan)
2005-2006 – Püf Noktası (Oyunculuk)
2013 – Survivor Ünlüler – Gönüllüler (Yarışmacı)
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir