Dalida

Dalida Biyografisi

55 altın plak alan Dalida hem de “elmas plak” verilen ilk şarkıcıdır.

Dalida, 17 Ocak 1933 tarihinde Mısır‘ın başkenti Kahire’de İtalyan bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Babası Pietro Kahire Operası’nın baş viyolonistiydi. Anası bir terzi idi. Dalida’nın aslolan adı Yolande Christina Gigliotti’dir. Orlando ve Bruno isminde iki abisi vardı. Çocukken viyolonsel çaldı, iyi şarkı söyleyebilmek için ders aldı.

18 yaşlarında bir ajansa bağlı model olarak çalışmaya başladı.

Dalida, 1950 senesinde Miss Ondine isminde güzellik yarışmasına katıldı, birinci seçildi ve ülkenin büyük modaevleri için mankenlik hayata geçirmeye başladı. Bu dönem Miss Egypt‘e katılıp birinci seçilmesiyle sonlandı. Bu sebeple yarışma esnasında Dalida’nın değişik güzelliğinden etkilenen Fransız yönetmen Marc de Gastyne, ona kariyerini Fransa‘nın başkenti Paris‘te sürdürmesini önerdi. 24 Aralık 1954 tarihinde 22 yaşındaki Dalida, ailesini ve Mısır‘ı bırakıp Paris‘e yerleşti.

Fransız yönetmen Marc de Gastyne ile tanışıp evliliğe ilk adımını attı ve ömrünün sonuna dek yaşayacağı Paris’e yerleşti.

Sadece sinemadaki denemeleri hayal edilen kadar başarıya ulaşmış olmadı. Sesine ve babasından almış olduğu müzik kabiliyetine güvenen Dalida, müzik dersleri almaya başladı. Yapımcı ve müzisyen Lucien Morisse ve Eddie Barclay ile tanışmasıyla yolu açıldı. İlki olmasa da ikinci plağıyla büyük başarı elde etti. 24 yaşlarında artık adı kulaktan kulağa yayılıyordu. Muhteşem konuşmuş olduğu İtalyanca, Fransızca ve Arapça yardımıyla, değişik dillerde şarkı söylemenin avantajını kullandı. Varyete şovlar ve kabarelerde değişik dillerde şarkılar söylemiş oldu. Fazlaca değil, ikinci 45’liği Bambino ile şöhreti elde etti.

1957 senesinde ilk Altın Plak ödülünü kazanmıştır ve dergilere kapak oldu. 1957’de Paris’in meşhur Olympia’sının açılışında Charles Aznavour ile beraber bulunma onuruna erişti. Aynı yıl kendini Gilbert Becaud’ya vokalistlik yaparken buldu.

Arka arkaya single’lar piyasaya çıkartan Dalida 1958-1960 yılları aralığında turnelerle, Fransa, Mısır, ABD, İtalya‘yı dolaştı. Arkasından Hong Kong ve Vietnam‘a kadar gitti.

70’lerde dünya genelinde bir yıldız olmuştu; dünyanın her yerinde konser salonlarını tıklım tıklım dolduruyordu. Tv şovları yapmış oldu. Arap vatanlarında bir Mısır halk şarkısı olan Salma Ya Salama ile büyük ilgi görmüş oldu; şarkıyı sonrasında beş değişik dilde söyleyecek, değişik ülkelerde plaklar basılacaktı. Aynı yıl, Léo Ferré’nin Avec le temps, Serge Lama’nın Je suis malade şeklinde klasiklerini yorumladı. Bir dönem sevgilisi ve eski arkadaşı olan Alain Delon ile dillerden düşmeyen, Ajda Pekkan’ın, Palavra Palavra Türkçe aranjesi ile meşhur etmiş olduğu Paroles Paroles düetini yaptıklarında takvimler 1973 yılını gösteriyordu.

Mutsuzlukla sonuçlanan ilk evliliğinin arkasından, 8 Nisan 1961 tarihinde uzun süredir beraber olduğu Lucien Morisse ile evliliğe ilk adımını attı. Birkaç ay evli kaldıktan sonrasında aynı yıl oyuncu Jean Sobieski ile yaşamış olduğu aşk yaşamının dönüm noktalarından biri oldu. İlk ilkin eşinden boşanan Dalida, kısa bir süre sonrasında kalbini çalan yeni aşkıyla da yollarını ayırdı ve tekrardan kariyerine odaklandı. Sadece 1966 senesinde İtalyan müzisyen Luigi Tenco ile tanışması ikisi için de felaketlerin başlangıcı oldu.

İtalyan müzisyen Luigi Tenco ile nişanlandıktan sonrasında Sanremo Festivali’ne katılan ikili beraber oldukca başarısız oldu. Bunda Tenco’nun fena performansı etkiliydi. Tenco yaşamış olduğu hayal kırıklığıyla 1967 senesinde intihar etti. Dalida’nın onu otel odasında bulması ruhsal olarak çöküşüne niçin oldu. Bir ay sonrasında o da intihar denemesinde bulunmuş oldu. Bu girişimden sonrasında 22 yaşındaki bir gençle ilişki yaşaması ve ondan hamile kalmasıysa hayatındaki bir başka kırılma noktası oldu. Kürtaj sonucu sonrası girmiş olduğu operasyonda rahmi ziyan oldu ve tekrar çocuk sahibi olabilme şansını tamamen yitirdi.

Tüm bu süreçte yanında olan ilk eşi Lucien Morisse‘in de intihar etmesi Dalida’nın yaşamını karartan olaylardan biri oldu. Onun arkasından en yakın arkadaşlarından müzisyen Mike Brant da Nisan 1975 senesinde Paris’de bir apartman dairesinden atlayarak intihar etti. Duygusal olarak tüm bu ağır dönemlerden geçen Dalida’nın kariyeriyse aynı şekilde devam etti. 1980’li yıllara gelindiğinde dünya genelinde 86 milyondan fazla albüm satmış, 55 altın plak kazanmıştı. 1983 senesinde Richard Chanfray‘in doğrusu 1972 yılından beri beraber olduğu adamın egzoz gazını soluyarak intihar etmesi Dalida’nın hayatındaki son kırılma noktası oldu.

1973 senesinde Fransız beyazperde oyuncusu ve şarkıcısı Alain Delon ile “Paroles, Paroles” şarkısında yaptıkları düet, başta Fransa olmak suretiyle, dünyanın pek oldukca yerinde büyük beğeni topladı.

1974 senesinde büyük çıkışlarından birini daha yakalamıştı; il venait d’avoir 18 ans ve Gigi l’amoroso şarkılarıyla dünya genelinde ödüller kazanmıştır.

Dalida 50 yaşlarında hayatına giren erkeklere fena talih getirdiğine inanmıştı artık. Girmiş olduğu ağır depresyondan kurtulamadı. 1987 senesinde Montmartre’daki evinde uyku ilacı alarak intihar eden Dalida’nın yanında bıraktığı “Yaşam benim için katlanılmaz. Özür dilerim” notu tüm bu yaşadıklarının özetiydi.

Dalida, 3 Mayıs 1987 tarihinde Paris, Fransa’da 54 yaşlarında iken intihar ederek yaşamına son verdi.

Fransa ve Fransızlar da ona vefalı davrandı. Montmartre Mezarlığı’ndaki mezarına birebir boyutlarında bir heykeli yapılmış oldu. Montmartre semtinde Girardon ve Abreuvoir caddelerinin köşesindeki meydana büstü konuldu ve meydana Dalida Meydanı adı verildi.

2002 senesinde Fransız Posta İdaresi adına bir posta pulu çıkardı. Dalida için pek oldukca kaynakta halen ne İtalyan, ne Mısırlı yazılıyor; aslen Fransız olamadığı halde “Fransız müzisyen” adıyla anılıyor.

Albümleri :
1957 – Son nom est Dalida
1965 – Viva La Pappa
1966 – Pensiamoci Ogni Sera
1968 – Le temps des fleurs
1970 – Ils ont changé ma chanson
1972 – Olympia 71
1973 – Paroles, Parole
1973 – Vado Via
1974 – Olympia 74
1977 – Femme est la nuit
1977 – Olympia 77
1978 – Génération 78
1978 – Voilà pourquoi je chante
1979 – Besame Mucho
1980 – Gigi in Paradisco
1986 – The Best of Dalida
1997 – Les Années Orlando : 1970-1997
2006 – Les Années Disco
2010 – Bang Bang (Thème Principal Du Film De Xavier Dolan, les Amours Imaginaires)
2010 – Les Tubes Disco De Dalida – Kalimba De Luna
2010 – Per Sempre (Best of Italien)
2012 – Best Of 50 Chansons – 1956-1962
2015 – Dalida le bonus
2015 – D’ici et d’ailleurs – Le meilleur de Dalida à travers le monde
2016 – Er War Gerade 18 Jahr
2016 – Mourir sur scène
2017 – 30 ans déjà
2017 – Les 50 plus belles chansons

Filmleri :
1986 – Al-yawm al-Sadis (Saddıka) (Beyaz perde Filmi)
1968 – Io ti amo (Judy) (Beyaz perde Filmi)
1955 – Sigarah wa kas (Beyaz perde Filmi)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir