Damien Comolli

Damien Comolli Biyografisi

Fenerbahçe’de başkanlığa adaylığını açıklayan Ali Koç, başkan olursa futbol direktörü olarak Damien Comolli’yi göreve getirecek.

Damien Comolli, 13 Aralık 1972 tarihinde Béziers, Fransa’da dünyaya gelmiştir. Monako’da bir gençlik takımında futbolcu olarak oynadı. 1992 senesinde Monako futbol takımının 16 yaş altı takımının koçluğunu 3 yıl yapmış oldu. Takımına bu sırada bir şampiyona kazandırdı. 1995 senesinde ustalaşmış koçluk lisansı aldı.

1995 senesinde Arsenal’ın oyuncu Ajanı olarak vazife halletmeye başladı ve Kolo Toure, Emmanuel Eboué ve Gaël Clichy benzer biçimde oyuncularının keşfedilmesine sebep oldu.

Monaco, Saint-Étienne, Arsenal, Tottenham Hotspur ve Liverpool kulüpleri ile çalıştı. Günümüzde pek oldukca Premier Lig ve Championship Ligi takımlarına danışmanlık vermektedir.

Arsenal, Liverpool, Tottenham ve St. Etienne‘de futbol direktörlüğü ve scouting icra eden Comolli, Thierry Daniel Henry, Robin van Persie, Gareth Bale ve Luis Suarez benzer biçimde yıldızları Ada futboluna kazandırmasıyla ün yapmış oldu.

2010’da ise Liverpool‘da futbol direktörlüğü görevine getirilen Comolli; Luis Suarez, Andy Carroll, Charlie Adam, Jordan Henderson, Jose Enrique benzer biçimde oyuncuları takıma kazandırdı.

Damien Comolli, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Sportif Direktörlük Sertifika Programı’na 2017 senesinde eğitimci olarak katıldı.

Damien Comolli, İngilizce, İspanyolca ve Fransızca biliyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü‘nde başkanlığa adaylığını açıklayan Ali Koç, başkan olursa futbol direktörü olarak Damien Comolli‘yi göreve getirecek. Ali Koç, başkan olması halinde futbol yönetimini bir profesyonele emanet etmeyi düşünüyor.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç‘un daveti ile 6 Haziran 2018 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü‘nün Sportif Direktörü olmak suretiyle İstanbul’a geldi. 16 Ocak 2020 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü sportif direktör görevinden çekilme etti

Teknik Direktör Kariyeri :
1995 – 2003 – Arsenal (Oyuncu Ajanı)
2001 – 2004 – Saint-Étienne (Futbol A ekip teknik direktörü)
2005 – 2008 – Tottenham (Futbol A ekip teknik direktörü)
2010 – 2011 – Liverpool (Ekip Menajeri)
2011 – 2012 – Liverpool (Futbol A ekip teknik direktörü)
2018 – 2020 – Fenerbahçe (Sportif Direktör)

Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir