Dan Castellaneta

Dan Castellaneta Biyografisi

Dünyanın en uzun süre kesintisiz gösterilen çizgi dizisi olan The Simpsons’ın baş karakterlerinden Homer Simpson’ı 21 senedir seslendiren ABD’lı T.V., beyaz perde ve tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı. Bölüm başına kazanılmış olduğu 400.000 dolar ile en oldukca kazanan seslendirme sanatçılarından birisidir.

Dan Castellaneta, 29 Ekim 1957 tarihinde, Oak Park, Chicago, A.B.D.’de dünyaya geldi. Amatör bir erkek oyuncu olan babası ve annesinin desteğiyle 6 yaşından itibaren oyunculuk dersleri alan Castellaneta, Oak Park and River Forest Lisesi’ni bitirmesinin peşinden, Northern Illinois Üniversitesi’nde güzel sanatlar okudu.

Üniversiteyi bitirdikten sonrasında doğaçlama dersleri almaya başlamış olan Castellaneta, bu kursta gelecekte yaşamını birleştireceği Deb Lacusta ile tanıştı. Katılmış olduğu kursta yüksek başarı gösteren oyuncu, Chicago şehrinde, The Second City adlı doğaçlama tiyatrosunda 19831987 yılları aralığında oyuncu olarak çalıştı. Bu dönem esnasında karısı ile birlikte seslendirme stüdyolarında da çalışmaya devam eden Castellaneta, 19871990 yılları aralığında The Tracey Ullman Show’da pek oldukca değişik karakterde rol aldı ve de Nothing in Common, K-9, The War of the Roses benzer biçimde pek oldukca filmimizde rol aldı.

Dünyanın en uzun devam eden çizgi dizisi The Simpson’ın seslendirme kadrosunda, dizinin ilk ortaya çıkmış olduğu dönemden bu yana yer edinen Dan Castellaneta, dizinin baş karakteri olan Homer Simpson’ın seslendirmesi ile meşhur olmasına karşılık, seyirciler tarafınca pek bilinmese de dizinin pek oldukca yan karakterinin de seslendirmesini yapmakta. Abraham “Grampa” Simpson, Barney Gumble, Krusty the Clown, Groundskeeper Willie, Mayor Quimby, Hans Moleman, Sideshow Mel, Itchy, Kodos, the Squeaky Voiced Teen benzer biçimde pek oldukca yan karakteri de seslendiren başarıya ulaşmış sanatçı, 1992, 1993, 2004 ve 2009 yıllarında, yapmış olduğu Homer Simpson seslendirmeleri yardımıyla, Primetime Emmy Award ödüllerinde En İyi Seslendirme Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

Dizinin yayınlanmaya başladığı 1989 yılından, 1998 yılına kadar bölüm başına 30.000 dolar benzer biçimde düşük bir ücretle çalışan sanatçı, dizideki öteki seslendirme sanatçıları ile birlikte yapmış olduğu fiil sonucunda 19982004 tarihleri içinde ücretlerini 125.000 dolara kadar yükseltmeyi başardı ve Simpson seslendirmenleri, 2009 yılından itibaren, bölüm başına 400.000’er dolarla en yüksek ücret alan seslendirme sanatçıları oldular.

Deb Lacusta ile evli olan Castellaneta, karısıyla birlikte Los Angeles’da yaşıyor. Çift, seslendirmelerin yanı sıra The Simpsons’ın 4 bölümünün de yazarı olarak tanınıyor.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir