Daniel Bennett Smith

Daniel Bennett Smith Biyografisi

ABD’nin Türkiye büyükelçisi John R. Bass’ın vazife süresinin Ekim 2017’de dolmasının peşinden Afganistan’a elçi olarak atanmasıyla onun yerine ABD Başkanı Donald Trump tarafınca Ankara’ya Türkiye elçisi olarak atanmıştır.

Daniel Bennett Smith, 1956 senesinde dünyaya gelmiştir. Babası Profesör Daniel M. Smith’dir. Boulder’daki Fairview Lisesinde okudu. Colorado’da bir kent olan Boulder’daki Colorado Üniversitesi‘nde Tarih Kısmı’nde okuyarak 1977 senesinde mezun oldu. Stanford Üniversitesi‘nde Yüksek Lisans ve Doktorasını 1983 senesinde tamamladı.

Daniel Bennett Smith, doktorasını tamamladıktan sonrasında Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Hizmetine girdi ve İsviçre, Bern’de konsolosluk görevlisi olarak vazife yapmış oldu. Türkiye, İstanbul; Kanada, Ottawa ve İsveç, Stockholm’de Küresel İşler Sekreterliğinin Yürütme Görevlisi olarak görevler de bulunmuş oldu. Avrupa ve Kanada İşleri Yazman Yardımcısı ve Çekoslovakya Ülke Sorumlusu oldu.

İlk Körfez Savaşı esnasında İstanbul’da yaşadı ve Kürt mültecilere yardım etmek için Irak‘a gitti. 1990’lı yıllarda Kanada‘da Şimal ABD Özgür Tecim Anlaşması’nın temelini atmak için müzakerelerde bulunmuş oldu. İsviçre‘de, İsviçre bankalarındaki Holokost süreci varlıklarının hak sahiplerine geri dönüşü mevzusunda müzakerelere destek oldu.

1993-1995 yılları aralığında ABD Hava Kuvvetleri Akademisinde Politika Bilimi dersleri verdi. Smith, 2002-2005 yılları aralığında Konsolosluk İşlerinden Görevli Asbaş Yazman Yardımcısı olarak vazife yapmıştır.

2005-2007 yılları aralığında Kamu Diplomasisi ve Halkla İlişkiler Sekreterliği’nde Genel Yazman olarak vazife yapmış oldu.

Daniel Bennett Smith, 6 Ağustos 2007 – 20 Haziran 2009 tarihleri içinde Dışişleri Bakanlığı İcra Sekreteryası’nın İcra Sekreteri idi. İcra Sekreteri ve dört Genel Yazman Yardımcısı olan İcra Sekreteryası, Bakanlık tarafınca meydana getirilen çalışmaların koordinasyonundan mesuldür; Bakanlığın büroları ve Yazman, Yazman Yardımcıları ve Yazman Altındaki Ofisleri. Ek olarak, Bakanlığın Beyaz Saray, Ulusal Güvenlik Konseyi ve öteki Kabine kurumlarıyla olan ilişkilerini ele alıyor.

Barack Obama ABD Birleşik Devletler başkanı seçildiğinde Daniel Bennett Smith, Dışişleri Bakanlığı geçiş ekibinin koordinatörlüğünü yapmış oldu.

Daniel Bennett Smith, Almanca, Türkçe ve İsveççe bilmektedir.

Daniel Bennett Smith, Diane Smith ile evlidir ve Andrew, Erik ve Troy adlarında 3 oğlu vardır.

ABD Başkanı Barack Obama zamanında 28 Eylül 2010-5 Ağustos 2013 tarihleri içinde Yunanistan Büyükelçisi olarak Atina’da vazife yapmış oldu.

14 Şubat 2014 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı’nda İstihbarat ve Araştırma Yazman Yardımcısı görevine getirildi.

ABD’nin Türkiye büyükelçisi John R. Bass’ın vazife süresinin Ekim 2017’de dolmasının peşinden Afganistan’a elçi olarak atanmasıyla onun yerine ABD Başkanı Donald Trump tarafınca Ankara’ya Türkiye elçisi olarak atanmıştır.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir