Dilekçe Nasıl Yazılır? Dilekçe Yazma Kuralları

Dilekçeler herhangi bir yakınma ya da durumun resmi bir kuruma iletilmesinde kullanılan bir yazı türüdür. Anayasal bir hakkımız olan dilekçe yazma hususunda bazı bilgilere haiz olmak bizlere son aşama büyük avantajlar elde edecektir. Şu sebeple kurallara uygun olmayan ve anlaşılmaz bir dilde yazılan dilekçelerden bir netice almak mümkün olmamaktadır. Bu yazımızda sizlere “Dilekçe iyi mi yazılır?” ve “Dilekçe yazma kuralları” hakkında informasyon vereceğiz. 

Yaşamımız süresince birçok dilekçe yazımı mevzusuyla karşı karşıya kalmaktayız. Resmi kurumlarla olan gerek kendi işlemlerimizi gerekse yakınlarımızın işlemlerini çözüme kavuşturmak için dilekçe yazmak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden bu hususta informasyon sahibi olmak bizlere daima büyük bir avantaj sunmaktadır.

Dilekçe Yazmak: Dilekçeler Iyi mi Yazılır?

“Dilekçe yazma” mevzusunda informasyon sahibi olmanız ihtiyaç duyulan unsurlar bulunmaktadır. Yetkili makamların dilekçenizi işleme almaları için dilekçe yazarken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan unsurlar şu şekildedir:

1. Çizgisiz A4 Kağıdına Yazın

Dilekçeler temiz bir a4 kağıdına bilgisayar üstünden ya da siyah ya da mavi bir mürekkepli bir kalemle elle yazılmalıdır. Yazınıza arka sayfaya devam edecek şekilde yazmayın, oldukça gerekliyse ikinci bir a4 kağıdına devam edilebilir.

Yazınızın okunaklı ve anlaşılır olması isteğinizin ya da şikayetinizin dikkate alınmasını sağlar.

2. Dilekçeyi Vereceğiniz Kurum ve Makamı Yazmalısınız

Dilekçeler hangi kuruma ya da makama verilecekse onlara hitap edilecek şekilde adım atar. Bu hem de bir başlık olarak kabul edilebilir. Makam adları tamamen büyük harflerle yazılabileceği benzer biçimde bir tek sözcüklerin ilk harfleri de büyük harfle başlayabilir. Mesela; “Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi Müdürlüğüne”

3. Kendini Tanıtma ve Mesele-Talebi Dile Getirme

Dilekçeler genel olarak talepte bulunan kişinin kendisini tanıtmasıyla başlanır. Tanıtma bölümünden sonrasında mesele ya da talep dile getirilir. Bu bölümde anlatılanların kısa fakat öz olmalı ve anlatımda ciddi bir üslup kullanılmalıdır. Gereksiz ayrıntılara kesinlikle yer verilmemelidir. Söz mevzusu durum var ise kanunlara, yönetmeliklere atıfta bulunularak belirtilmelidir.

4. Saygı İfadesiyle Sonlandırma

Probleminin ya da yetkili makama yöneltilen talepten sonrasında tüm saygı ifadesiyle sonlandırılmalıdır. Bir resmi kuruma verilecek olan dilekçelerin sonunda “arz ederim” ifadesi yer almalıdır. Mesela” Gereğini bilgilerinize arz ederim” şeklinde bir saygı ifadesi kullanılabilir.

5. Tarih Yazma

Probleminin ya da isteğin dile getirilmiş olduğu tarih derhal imzanın üzerine yazılabileceği benzer biçimde sağ üst tarafa da yazılabilmektedir. Yazınızın işleme alınabilmesi ve yasal olarak cevaplanabilmesi için tarihin kesinlikle belirtilmesi gerekiyor. 

6. Ad-Soyad Bilgisinin Yer Alması

Yazıyı yetkili makama sunan, yetkili makamdan talepte bulunan dilekçe sahibinin ad-soyad bilgisinin sağ alt tarafa yazılması gerekiyor.

7. İmza Atmak

Fotoğraf bir yazı kategorisinde yer aldıklarından kesinlikle imzalanması gerekir. İmzalanmayan dilekçelerin işleme alınması hukuken mümkün değildir. Peki dilekçede imza nereye atılır? İmzalar sağ alt tarafta yer edinen ad-soyad bilgisinin derhal üzerine atılmalıdır.

8. İletişim Bilgilerini Yazmayı Ihmal etmeyin

Yazının derhal sol alt tarafına adres ve telefon benzer biçimde kontakt bilgilerinin yazılması gerekiyor. Yasaya bakılırsa dilekçeler 30 gün içinde cevaplanmak zorunda olduğundan kişiye sonucun aktarılması için kontakt bilgilerinin yer alması son aşama önemlidir.

9. Dilekçeye Eklenecek Belgelerinizi Belirtin

Söz mevzusu yazınızda belirttiğiniz durumları gösteren ya da kanıtlayan belgelerinizi ibraz etmeniz çözüme ulaşabilmeniz için önemlidir. Bu yüzden yazının sol alt tarafına belgelerin sayısı ve türü belirtilmelidir.

Ek olarak Bkz ⇒ Dilekçe Nedir?

Dilekçe Örneği

Şimdi de bu anlattıklarımızı uygulamaya boşaltalım ve bu bilgiler ışığında örnek bir dilekçeyi inceleyelim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir