Dolaysız vergi nedir Buyrun Dolaylı ve Dolaysız Vergiler

Bugün sizlere Vergi yapısı ile ilgili bir yazı yazmak istedim ilk olarak Vergi yapısı nedir bunu paylaşalım . Vergi yapısı teriminde bir vergi sisteminde dolaylı vergi ve dolaysız vergilerin bileşimi veda ağırlıkları anlatılmak istenir. Peki bu ayrımı iyi mi yapıyorlar ?

 

Dolaylı vergi , yansıtılması en kolay vergi türüdür bu kategoride. Vergiyi yüklenen vergi dairesi ile vergi dariresine karşı yükümlü olan kişiler bu aşamada bir birinden ayrılır. Kdv (katma kıymet vergisi) hususi tüketim vergisi , gümrük vergileri, banka ve sigorta işlemleri vergisi (BSMV) , dolaylı vergiler içinde bulunmaktadır. Kazanç ve gelir yerine , harcamalar üstünden alınır. Verginin şahsileştirilmesi zor olsa gerek. Başka bir tabir ile , dolaylı vergilerde vergiyi yüklenen kişinin gelir seviyesi , çağdaş hali ve benzeri durumlar göz önüne alınmaz. Organik olarak gayri kişisel kalite olarak görülür.

Dolaysız vergi ise kişinin geliri ve kazanılmış olduğu rakamlar üstünden alınır. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi direkt yada dolaysız vergilere örnek olarak verilebilir. Bu vergilerin kişiye yansıtılması organik olarak zor olsa gerek.

Bu yazımızda siz kıymetli okurlarımız için dolaylı ve dolaysız vergiler hakkında edindiğimiz bilgilere yer verdik yazımızı sizler için ileriki zamanlarda daha da genişleteceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir