Dr.Lale Orta

Lale Orta Biyografisi

Dr. Lale Orta, Türkiye liglerinde, Orhan Ayhan‘la beraber sunmuş olduğu maçlarla, ilk kadın futbol spikeri olan, ilk Türk FIFA kokartlı kadın yargıcı. Dünyada ve Türkiye’de futbol organizasyonları üstüne “Analitik Bir Yaklaşım” tezi ile ilk kadın futbol doktoru unvanını aldı.

1 Nisan 1960 tarihinde İstanbul Gümüşhane’de dünyaya gelen Orta, 1986 senesinde, Marmara Üniversitesi İşletme Kısmı’nden mezunu olmasının arkasından, Gövde Eğitimi Spor Yüksek Okulu‘nda “Spor Yönetimi” üstüne Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

1993 senesinde yazdığı bitirme tezinin mevzusu, “Türk Spor Teşkilatı İçinde Futbol Hakemliği Statüsü” olan Orta, 2000 senesinde de Marmara Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Enstitüsü Gövde Eğitimi ve Spor Ana Bilim Branşında Spor Yönetimi üstüne doktora eğitimini bitirerek, “Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları üstüne Analitik Bir Yaklaşım” adlı tezi ile ilk kadın futbol doktoru oldu.

1976 senesinde futbola, Türkiye’nin ilk kadın futbol ekibi olan Dostlukspor‘da kaleci ve kaptan olarak başlamış olan Orta, hemen sonra Futbol Federasyonu’nun 1985, 1989, 1994 yıllarında açmış olduğu kurslara katıldı. 1986 senesinde başladığı hakemliği, futbolculukla 1989 yılına kadar sürdüren Orta, Türkiye ustalaşmış liglerinde antrenörlük ve teknik direktörlük yapabilmesi için ihtiyaç duyulan diplomaya haiz ilk kadın futbol antrenörü oldu.

1990 yılından itibaren birçok mecmua ve gazetede düzenlenen yarışmalarda senenin başarı göstermiş hanımefendileri içinde yer edinen ve 1991 senesinde Fenerbahçe ile Galatasaray içinde oynanan TSYD Kupası final maçında destek hakemlik görevini üstlendi.

1994, 1995, 1996 senelerinde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafınca oluşturulan spor okullarında ve İstanbul Bölge Karması’nda Futbol Antrenörü olarak vazife alan Orta, Türkiye liglerinde, Orhan Ayhan’la beraber sunmuş olduğu maçlarla, ilk kadın futbol spikeri oldu.

1995 senesinde FIFA yargıcı listesine 27 ülkeden 54 kadın hakemle beraber giren ilk Türk kadın hakemi unvanını alan ve Internasyonal Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafınca beş kıtada, hanımefendilerin spora katılımları mevzusunda öncülük eden ve örnek olan şahıs ve kurumlara verilen ”Hanım ve Spor 2002 Avrupa Kıtası Büyük Ödülü”nü kazanan Orta, 2003 senesinde UEFA tarafınca Avrupa kıtasından 17 yargıcı arasına girerek, “first class” listesine alınmasının arkasından, 21 Mayıs 2005 tarihinde Almanya’da oynanan, Potsdam (Almanya) – Djurgarden/Alvsjö (İsveç) takımları arasındaki Bayanlar UEFA Kupası final müsabakasını yönetti.

5 Kasım 2005 tarihinde, İspanya ve Belçika takımları içinde oynanan Bayanlar Dünya Kupası Grup Eleme maçında sahaya son kez yargıcı olarak çıkan Orta, Yaşlarının ilerlemiş olması sebebiyle hakemliği bıraktığını açıklamasının arkasından, “Hakemlik hayatım süresince 60’ı internasyonal, ortalama bin 500 maç yönettim. Verilen her görevde, ülkemin adını gururla andırdım. Fazlaca güzel anılarım oldu. 20 yıldan bu yana Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok sahasında verdiğim mücadelede, her metrekaresini alınteriyle suladığım, hakkaniyet, sevgi ve dostluk tohumları ektiğim sahalardan, asla bitmeyen gökkuşağının oluşacağı günlerin inancı ve umuduyla veda ediyorum. Birazcık olsun, futbola ve spora hizmet edebildiysem, bu gök kubbede bir hoş seda bırakabildiysem, ne mutlu bana” şeklinde konuşan Lale Orta, sözlerine, hakemliği bırakmasına rağmen spordan ve bilhassa futboldan kopamayacağını, misyonunu bozmadan Türk sporuna hizmet etmeyi sürdüreceğinin teminatını vererek devam etti.

Orta, halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Gövde Eğitimi ve Spor Kısmı Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
Kaynak:Yaşam öyküsü.info

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir