Dünyanın en küçük 8 ülkesi

Dünya üstünde birçok ülkenin varlığı hepimiz tarafınca malum bir şeydir. Her ülke kendisine özgü özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bazı ülkeler fazlaca büyük yerleşim yerlerine haiz iken bazı ülkelerde fazlaca minik olabilmektedir. Bizde sizler için dünyada mevcud en minik ülkeler hakkında araştırma yaptık. Gelin birlikte bir göz atalım.

Grenada

Karayipler’deki tabiriyle baharat şeklinde tabir edilen Grenada, dünyadaki en minik ülkeler içinde 10. basamakta içeriyor. 2016 yılının Ocak ayında paylaşılan nüfus sayısı 107 bin civarında olan Grenada, dünyada yer edinen en büyük muskat yetiştiricisi ülkedir. Bu bitkiye ilişkin tohumlardan baharat yapılmaktadır.

Maldivler

1192 adadan meydana gelen Maldivler, en fazla balanın yapıldığı ülkeler içinde içeriyor. 1965 senesinde bağımsızlığını kazanmış olan Maldivler, muhteşem doğasıyla herkesi büyüleyen bir ülkedir.

Saint Kitts ve Nevis 

Adından da anlaşıldığı şeklinde iki ada ile meydana gelen bu minik ülke, Doğu Karayipler’de bulunuyor ve nüfus sayısı ise yalnızca 55 bin olarak açıklanmıştır. Ülkedeki iktisat gezim, ziraat ve hafifçe imalat sanayisinden meydana geliyor.

Liechtenstein

Ulusal maçlarda da karşımıza çıkan Liechtenstein, genel olarak garip özelliklere haiz bir ülkedir. Yüz ölçümü olarak Maldivlere nazaran 10 kat daha azca olan Liechtenstein, Avusturya ile İsviçre ülkelerin ortasında konumlanıyor. Güvenilirliği sebebiyle tanınan Liechtenstein’da son olarak katliam 1997 senesinde kayıtlara geçmiştir.

San Marino

San Marino’nun nüfus sayısı oldukça azca 32 bin civarındadır. Yüzölçümü göz önüne alındığında nüfus yoğunluğunun bu orana nazaran yüksek olduğu San Marino, tarihsel yapısıyla da gezilmesi ihtiyaç duyulan bölgeler içinde içeriyor.

Tuvalu

Tuvalu yada eski ismiyle Ellis Adası olarak anılan bu ülke, Avusturalya’nın kuzeydoğusu bölgesinde bulunuyor. Bu ada ülkesinde yalnızca 1 tane hastane içeriyor.

Nauru

Avustralya’nın doğu kesimlerinde konumlanmış olan Nauru, dünyadaki mevcud en minik ada ülkesi olarak bilinmektedir. Nüfus sayısı 20.200 civarında olan bu ülkede ne yazık ki işsizlik problemi hat safhada bulunuyor. İnsanların bir tek yüzde 10’luk kesiminin işi var ve hepsi de hükümete çalışan kişilerden oluşuyor. Bu ada ülkesinde en fazlaca görülen sorunlardan bir tanesi de aşırı kiloluluk olarak göze çarpıyor. Erkeklerden yüzde 97’lik kesim, kadınlardan ise yüzde 93’lük kesim aşırı kiloluluk hastasıdır.

Monako

Fransa’ya komşu olarak malum Monako ülkesinin nüfus sayısı 37 bin 599 olarak açıklanmıştır. Söz mevzusu ülkeye ilişkin Fransa liginde yer edinen meşhur futbol ekibi AS Monaco’nun stadyumu ülkedeki nüfusunun yarısı oranında izleyici alabiliyor.

Vatikan

Vatikan, İtalya’nın başkenti olan Roma’da bulunuyor ve Katolik Hıristiyanların dini liderleri olan Papa ve değişik dini simgeleri bünyesinde bulunduruyor. Vatikan’ın nüfus sayısına baktığımızda yalnızca 800 şahıs bulunduğunu ve bunlar içinde yalnızca 450 tanesinin bu ülkenin vatandaşı bulunduğunu görmek mümkün.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir