Düşsel (Fantastik) Anlatım

İnsan gerçekliğinin haricinde doğaüstü olayların, gerçekliğin haricinde tamamen hayal yöntemiyle oluşturulan olayların anlatıldığı ifade türüdür. Bu anlatımda hususi bir tasarı dünya tasvir edilir. Böylelikle mevzu zenginliği sağlanmış olur.

Düşsel ifade oldukça eskiden beri destan, fabl ve masallarda gerçekliğin dışına çıkılarak kullanılmıştır. Bilhassa fablda hayvanların düşünmesi, hitabı, bazı olayların ortalarında kalmaları sadece ki düşsel bir anlatımla okuyucuya aktarılabilirdi.

Fantastik ifadelarda olayların gerçekliğin dışına çıkmasının yanı sıra kişilerde gerçek dışı olabilir. Bilhassa destanlarda ve mitlerde görülen muhteşem vaka ve kişiler bu ifade türü altında değerlendirilebilir. Aynı şekilde bu metinlerde anlatılan bazı vakalarda da dönemin ötesinde bir ifade tercih edilebilir. Bilhassa gerçekliğin dışına çıkılarak kişilerin oldukça uzun yaşadıkları anlatılabilir.

Düşsel Anlatımın Özellikleri

1. Bu tür anlatımlarda vakalar gerçekliğin haricinde muhteşem ve doğaüstü bir halde anlatılır.

2. Gene aynı şekilde kişilerin de gerçekliğin haricinde tasvir edilmiş olduğu görülür. Gerçek hayatta rastlamamızın mümkün olmadığı şekillerde ya da güçlerde insanoğlu anlatılır.

3. Mekanlar da anlatıcının zihninde hayal enerjisini kullanarak tasarladığı şekilde anlatılır. Günlük yaşamımızda bu tür mekanlara rastlamamız mümkün değildir.

4. Bu tür metinlerde kurgusallık ön plandadır.

5. Bu tür metinlerde muhteşem bir abartı söz mevzusudur.

6. Bu anlatımda insan dışındaki cansız varlıklar ya da canlılar insan niteliklerine haiz bir halde kişileştirilebilir.

7. Düşsel anlatımla oluşturulan metinler tamamen hayal ürünüdür.

Düşsel Anlatımın Kullanıldığı Metinler

Günümüzde tüm dünya tarafınca malum ve postmodern romanlar olan;Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Alacakaranlık, Hobbit’lerde Düşsel – Fantastik ifade türüne örnek olarak gösterilebilir. Gene aynı şekilde Şeyh Galip’in Hüsn-ü Aşk mesnevisi da bu ifade türüne örnek olarak gösterilebilir.

Roman

Öykü

Fabl

Masal

Destan


Düşsel Ifade Imtihan Soruları?

1. Fantastik ifade nedir?

2. Kullanıldığı metin türleri nedir?

3. Özellikleri nedir?

Ek olarak Bkz – > Ifade Türleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir